بیمه بیکاری چیست؟ شرایط و قانون بیمه بیکاری سال 1400

بیمه بیکاری چیست؟ شرایط و قانون بیمه بیکاری سال 1400

بیمه بیکاری چیست؟ شرایط و قانون بیمه بیکاری سال 1400

 

آنچه در این مقاله به اختصار خواهید خوانید:

 

  • بیمه بیکاری چیست؟
  • چه کسانی واجد شرایط بیمه بیکاری هستند؟
  • چه مواردی را باید در بیمه بیکاری جدی گرفت

 

زمان مورد نیاز برای خواندن این مقاله: 9 دقیقه
[divider height=”45″ style=”default” line=”default” color=”” themecolor=”0″]

[hover_color align=”right” background=”#0589ad” background_hover=”#0589ad” border=”” border_hover=”” border_width=”2px” padding=”20px 15px” link=”” target=”” class=”” style=”]ما در این مقاله سعی بر این داشتیم تا برای سهولت در اطلاع از (چیستی و چرایی بیمه بیکاری) برای افراد داخل یا خارج از ایران، پرسش و پاسخ هایی که از مجموعه مالی و مالیاتی متین شده است را برایتان دسته بندی و یکجا در اختیار شما مطالعه کننده گرامی قرار بدهیم.[/hover_color]

سیستم بیمه بیکاری دولت با جایگزینی موقت کارگران و کارمندان که بخشی از دستمزد خود در حالی که بدنبال کار هستند، به بسیاری از افرادی که شغل خود را از دست داده اند کمک می کند. این بیمه در سال 1366 ایجاد شد، نوعی بیمه اجتماعی است که در آن مالیات دریافتی از کارفرمایان به نمایندگی از افراد شاغل به سیستم پرداخت می شود تا در صورت از دست دادن شغل خود از آنها حمایت مالی کنند.

[alert style=”error”]این سیستم همچنین با تأمین جریان مداوم ریال برای هزینه خانواده ها، به تقاضای مصرف کننده در دوران رکود اقتصادی کمک می کند.[/alert]

برنامه بیمه بیکاری اساسی توسط دولت ها اجرا می شود، اگرچه وزارت کار ایالات متحده بر این سیستم نظارت می کند. برنامه اساسی در بیشتر ایالت ها حداکثر تا 26 هفته مزایا برای کارگران بیکار فراهم می کند که به طور متوسط ​​حدود نیمی از حقوق قبلی آنها را جایگزین می کند.

دولت ها بیشتر بودجه را تأمین می كنند و برای مزایای واقعی كارگران مبالغی را پرداخت می كنند. دولت فقط هزینه های اداری را پرداخت می کند. اگرچه حکومت به چند شرط دولت مشمول هستند، اما به طور کلی می توانند معیارهای صلاحیت و سطح سود خود را تعیین کنند.

برنامه دائمی مزایای تمدید شده به طور معمول 13 یا 20 هفته غرامت اضافی برای کارگران بیکاری که مزایای منظم خود را در استان هایی که وضعیت بیکاری به طور چشمگیری وخیم تر شده است (بدون توجه به اینکه اقتصاد ملی در رکود است) به اتمام رسیده اند، تأمین می کند.

تعداد کل هفته های موجود به نرخ بیکاری یک استان و قوانین بیمه بیکاری آن بستگی دارد. به طور معمول حکومت ها هزینه را تقسیم می کنند، اما قانون بازیابی سال 1388 اجازه تأمین بودجه کامل دولت را داد که تا سال 1392 ادامه یافت.

بیمه بیکاری چیست؟ شرایط و قانون بیمه بیکاری سال 1400
بیمه بیکاری چیست؟

در دوران رکود اقتصادی و در حالی که بیکاری در دوره بهبودی همچنان بالا است، دولت از نظر تاریخی برنامه های موقتی و حکومتی ایجاد کرده است که هفته های دیگر مزایا را تأمین می کند. جدیدترین برنامه ای که جبران خسارت بیکاری اضطراری (EUC)، از خرداد 1387 تا آذر 1392 (تلاش ها برای تصویب یک تمدید موقت بیشتر تاکنون ناموفق بوده است) برخی از حکومت ها همچنین ممکن است مزایای اضافی را تحت برنامه های جداگانه با بودجه دولتی ارائه دهند.

برنامه های موقت حکومت که در دوران رکود اقتصادی اجرا می شوند، کاملاً از طریق فدرال تأمین می شوند. با این حال، طول و عمق رکود اقتصادی طولانی مدت پس از رکود اقتصادی بزرگ 1386_1387 مشکلات جدی در پرداخت توانایی پرداخت در بیشتر برنامه های رابط کاربر عادی جمهوری اسلامی ایران را که هنوز به آنها پرداخته نشده است، تشدید کرده است.

تجزیه و تحلیل زیر توضیح می دهد:

ساختار و اهداف سیستم UI!
چه کسی واجد شرایط بیمه بیکاری است؟
چه نوع مزایایی موجود است؟
چه مزایای اضافی در هنگام رکود اقتصادی وجود دارد؟
نحوه تأمین بودجه بیمه بیکاری و مسائل مربوط به پرداخت بدهی فعلی!
و چگونه بیمه بیکاری بر اقتصاد تأثیر می گذارد.

 

ساختار و اهداف سیستم UI

UI یک سیستم مشترک حکومتی است که دارای انعطاف پذیری گسترده دولتی است. همانطور که کمیته امنیت اقتصادی، که طرح اصلی را برای قانون تأمین اجتماعی در نظر گرفت، بیان کرد: “ایران باید آزادی گسترده ای در تعیین نوع غرامت بیکاری مورد نظر خود داشته باشند.

الزامات حکومت برای سیستم های رابط کاربری دولتی حداقل است و برای اطمینان از اینکه رابط کاربر سطح اولیه محافظت از کارگران واجد شرایط را فراهم می کند و همچنین برنامه به عنوان یک تثبیت کننده اقتصاد کلان در زمان ضعف اقتصادی طراحی شده است. قانون فدرال جبران خسارت بیکاری را به عنوان “مزایای نقدی قابل پرداخت به افراد با توجه به بیکاری آنها” تعریف می کند. و چند مورد اساسی را تعیین می کند.

اصولاً دو مورد زیر:

کلیه پول برداشت شده از صندوق بیکاری دولت صرفاً در پرداخت غرامت بیکاری مصرف خواهد شد
و دولتها نمی توانند “روشهای مدیریت” بیش از حد سنگین را اعمال کنند که دسترسی افراد واجد شرایط دیگر را مسدود می کند.

این الزامات این اطمینان را می دهد که ایالت ها برنامه هایی را حفظ می کنند که سطح حفاظتی اساسی را برای کارگران با سابقه استخدام کافی و بدون تقصیر خود از دست می دهند. در این حمایت های اساسی، دولت ها در انتخاب و تنظیم نرخ مالیات کارفرما، سطح و مدت سود و معیارهای صلاحیت، مانند میزان و مدت اشتغال قبلی لازم برای واجد شرایط بودن مزایا، آزاد هستند.

چه کسی واجد شرایط بیمه بیکاری است؟

برای واجد شرایط بودن مزایای بیمه بیکاری، فرد باید:

بدون تقصیر خود شغل خود را از دست داده اند.

“قادر به کار کردن، در دسترس بودن برای کار و فعالانه جستجوی کار باشد.”

در طی “یک دوره پایه” قبل از بیکار شدن حداقل مقدار مشخصی پول کسب کرده اند.

دولت ها از نظر نحوه استفاده از این معیارهای کلی بسیار متفاوت هستند. به عنوان مثال: برخی از دولت ها، کارگران پاره وقت را تحت پوشش قرار نمی دهند، مگر اینکه آنها بخواهند شغل تمام وقت خود را بپذیرند، در حالی که سایر دولت ها به این کارگران اجازه می دهند تا حتی اگر به دنبال شغل پاره وقت دیگری هستند واجد شرایط شوند.

همچنین، ایالت ها در مورد دوره پایه استخدام که برای تعیین صلاحیت استفاده می شود ، انتخاب دارند.

از اواخر دهه 1360، کمتر از نیمی از کارگران بیکار در واقع بیمه بیکاری دریافت کرده اند، مگر در دوران رکود اقتصادی. مطمئناً، بیمه بیکاری به گونه ای طراحی نشده است که تمام کارگران بیکار را تحت پوشش قرار دهد. این شامل افرادی که داوطلبانه کار را ترک می کنند، افرادی که به دنبال اولین کار خود هستند و افرادی که قبلاً داوطلبانه کار را ترک کرده اند نمی شود.

اما درصد رو به رشد کارگران بیکاری که معیارهای اساسی توضیح داده شده در بالا را دارند، هنوز نمی تواند معیارهای واجد شرایط بودن دولت خود را – که دهه ها پیش (در بازار کار کاملاً متفاوتی) تاسیس شده است – انجام UI برای انجام ماموریت خود دشوارتر کند.

کمیسیون تعدادی از مشکلات جدی در مورد واجد شرایط بودن رابط کاربری و سایر قوانین را شناسایی کرد و یک سری اصلاحات را توصیه کرد. در حالی که برخی از دولت ها برخی از اصلاحات را انجام دادند، دولت تا همین اواخر هیچ تلاش گسترده ای برای بررسی توصیه ها انجام نداد.

قانون بازیابی سال 1388، 70 میلیارد ریال در دسترس دولت هایی قرار داد که قانون بیمه بیکاری خود را برای گسترش شرایط، مدرن کرده اند.

بیمه بیکاری چیست؟ شرایط و قانون بیمه بیکاری سال 1400
بیمه یبکاری چیست؟

بیمه بیکاری چه مزایایی دارد؟

کارگران مزایای بیکاری را از دولتی که در آن شاغل بوده اند دریافت می کنند، حتی اگر در کشوری دیگری زندگی کنند. وقتی کسی تقاضای مزایا می کند – معمولاً از طریق تلفن یا از طریق اینترنت – دولت تعیین می کند که فرد واجد شرایط باشد یا میزان مزایایی را که برای آن واجد شرایط است. مزایای ارائه شده برای هر شخص خاص از دو جنبه متفاوت خواهد بود: تعداد هفته های گذشته و مقدار تومانی هفتگی آنها.

تعداد هفته ها در حالی که برخی از ایالت ها به راحتی تعداد مزایای هفته یکسانی را برای همه کارگران بیکار فراهم می کنند، بیشتر ایالت ها با توجه به میزان درآمد گذشته یک کارگر، تعداد هفته ها را تغییر می دهند، خواه کارگر در هر چهارماه تقویمی که درآمد تشکیل می دهد، درآمد داشته است. دوره پایه و چگونگی توزیع مساوی آن درآمد در دوره پایه.

در بیشتر دولت ها، کارگران حداکثر برای 26 هفته واجد شرایط هستند، اگرچه بسیاری از گیرندگان رابط کاربری به دلیل درآمد نابرابر یا سابقه کار کوتاه، کمتر از حداکثر هفته واجد شرایط هستند. در زمانهای عادی اقتصادی، بیشتر کارگران قبل از استفاده از حداکثر تعداد هفته در دسترس، شغل جدید پیدا می کنند. قبل از رکود اقتصادی که در آذر 1386 آغاز شد، میانگین مدت زمان دریافت مزایای دریافت کنندگان UI 15 هفته بود.

مبلغ ریالی میانگین مزایای بیکاری کمی بیشتر از 5 میلیون ریال در هفته است. با این حال، سطح مزایای فردی بسته به دولت و درآمد قبلی کارگر بسیار متفاوت است. بعلاوه، کارگران در صورت داشتن افراد تحت تکفل، مزایای بیشتری دریافت می کنند.

در قوانین دولتی معمولاً هدف آن این است که حدود نیمی از درآمد قبلی کارگر را تا حداکثر میزان سود جایگزین کنند. از آنجا که این مزیت محدود است، مزایای UI جایگزین سهم کمتری از درآمد قبلی کارگران با دستمزد بالاتر از کارگران با دستمزد پایین است.

در سال 1392، جدیدترین سالی که داده ها برای آن در دسترس است، دریافت کننده رابط کاربر متوسط ​​در سراسر کشور از مزایایی برخوردار شد که جایگزین 46.6 درصد از درآمد وی شد، اما این “نسبت جایگزینی” از 33.9 درصد در کل کشور بود.

چه مزایای اضافی در هنگام رکود اقتصادی وجود دارد؟

سه نوع برنامه به طور بالقوه می تواند هفته های اضافی مزایا را برای کارگران در دولت هایی که بیکاری به طور قابل توجهی افزایش یافته است، فراهم کند:  برنامه دائمی مزایای تمدید شده دولت حکومتی، که حتی در مواردی که اقتصاد ملی عملکرد ضعیفی نداشته باشد، در دسترس  حکومت سخت است.

 

بیشتر بخوانید:

_ مالیات بر ارث املاک + مالیات بر مستغلات
_ چگونه یک حسابدار خوب استخدام کنیم؟ + راه های تشخیص حسابدار با تجربه
_ حسابدار با یک دفتردار چه تفاوت هایی دارند؟
_ ممیز مالیاتی چه کسی است؟ + وظایف، ویژگی ها و اهمیت ممیز مالیاتی در حوزه حسابرسی
_ دفتر حساب کل چیست؟ + کارایی و چرایی استفاده از این دفاتر
_ حسابداری چیست؟ + انواع حسابداری و چرایی اهمیت آن برای یک تجارت
_ از محاسبان قسم خورده تا حسابداران رسمی
_ سوالات متداول درباره مالیات و (مالیات بر ارزش افزوده) در ایران
_ انواع مالیات ها + قوانین مالیاتی ایرانی آمریکایی های مقیم در ایران
_ سازمان بیمه تامین اجتماعی + انواع بیمه ها و قوانین بیمه ای حاکم بر جامعه
_ مالیات بر ارث املاک + مالیات بر مستغلات
_ حسابرسی مالی چیست؟ + هدف اصلی حسابرسی مالی
_ قوانین و مقررات بیمه ایران (سرمایه گذاران خارجی) + تبصره ها
_ حسابداری برای شرکت های نوپا و کوچک (بخش اول)
_ حسابداری برای شرکت های نوپا و کوچک (بخش دوم)
_ حسابرسی داخلی چیست؟ + کاربردها و ویژگی ها برای یک کسب و کار
_ سفته چیست؟ قوانین سفته و نحوه صدور آن
_ مالیات حقوق و دستمزد چیست و چه کسی آنها را پرداخت می کند؟
_ ترازنامه چیست + نحوه تحلیل و شناخت کامل اقلام

[hover_color align=”center” background=”#044675″ background_hover=”#044675″ border=”” border_hover=”” border_width=”2px” border_radius= “10px” padding=”20px 15px” link=”” target=”” class=”” style=”]اگر این مقاله برای شما مفید و کارآمد بود، خوشحال میشویم برای افراد دیگری که به دنبال جواب سوالات خود در این مطلب میگردند، با به اشتراک گذاری این مقاله به آنها کمک کنید.[/hover_color]

برای اشتراک در شبکه های اجتماعی از آیکون های زیر استفاده نمایید

[icon_bar icon=”icon-instagram” link=”https://www.instagram.com/matinaccounting/” target=”” size=”large” social=”instagram”] [icon_bar icon=”icon-twitter” link=”https://twitter.com/group_matin” target=”” size=”large” social=”twitter”] [icon_bar icon=”icon-linkedin” link=”https://www.linkedin.com/in/mehran-amirahmadi-534999216/” target=”” size=”large” social=”linkedin”] [icon_bar icon=”icon-youtube” link=”https://www.youtube.com/channel/UCCrJmvjty-aTX36DtibVBJw” target=”” size=”large” social=”youtube”]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

واتساپ
تماس صوتی
ارتباط گروه مشاورین مالی و مالیاتی متین