حسابرسی مالی چیست؟ + هدف اصلی حسابرسی مالی

حسابرسی بررسی گزارش مالی یک سازمان است

همانطور که در گزارش سالانه ارائه شده است، توسط فردی مستقل از آن سازمان گزارش مالی شامل ترازنامه، صورت سود و زیان، صورت تغییرات حقوق صاحبان سهام، صورت جریان وجوه نقد و یادداشت هایی شامل خلاصه ای از سیاست های قابل توجه حسابداری و سایر یادداشت های توضیحی است.

 

آنچه در این مقاله به اختصار خواهید خواند:

 

* حسابرسی مالی چیست؟
* هدف اصلی حسابرسی مالی چیست؟
حسابرسی چگونه انجام می شود؟
* انواع مختلف حسابرسی چیست؟
* چه معنی دارد که حسابرسی شود؟
چرا یک شرکت به حسابرسی احتیاج دارد؟
* چه کسی می تواند حسابرسی انجام دهد؟
* اصول حسابداری كاملاً پذیرفته شده چیست؟
* روند حسابرسی به چه کونه است؟

* آیا تکنولوژی باعث می شود حسابرسی روانتر انجام شود؟

 

زمان مورد نیاز برای خواندن این مقاله : 9 دقیقه و 40 ثانیه

 

[divider height=”45″ style=”default” line=”default” color=”” themecolor=”0″]

حسابرسی

صورت حسابرسی مالی چیست؟ تعریف و نحوه انجام

در این پست، ما به بررسی حسابرسی، بهترین روشهای حسابرسی و نحوه آمادگی برای یک حسابرسی سالانه سهل و ساده خواهیم پرداخت.

حسابرسی مالی چیست؟
بسیاری از افراد خارج از خدمات مالی فکر می کنند که حسابرسی را در همان ردیف دریافت کانال ریشه انجام دهند: روندی دردناک ، تهاجمی ، طولانی و گران. و همچنین ترسناک: اگر حسابرسان مسائل را کشف کنند ، می توانید به زندان بروید. اما حسابرسی لازم نیست که یک تجربه افتضاح باشد و هنگامی که حسابرس بینش شما را در مورد راه های بهبود تجارت شما به اشتراک می گذارد، ممکن است یک وجه بالقوه داشته باشد.

هدف اصلی حسابرسی مالی چیست؟

ممیزی یعنی چه؟ ممیزی به عنوان بازرسی رسمی از سوابق یک سازمان تعریف می شود که معمولاً توسط شخصی مستقل از آن سازمان انجام می شود. هدف اصلی از حسابرسی صورت مالی ارزیابی عینی وضعیت مالی سازمان است. صورتهای مالی حسابرسی شده اطمینان مطلوبی را در مورد اطمینان افراد از طرفهای ذینفع برای تصمیم گیری در مورد یک شرکت ایجاد می کند – خواه سرمایه گذاری وجوه ، وام دادن به اعتبار ، یا افزایش اعتبار یا در غیر این صورت تجارت با آن شرکت.

حسابرسان تضمین مطلق 100٪ دقیق هر ریال کارتان را ارائه نمی دهند! بلکه در عوض، آنها اطمینان منطقی دارند که منابع مالی فاقد تحریف های اساسی هستند و وضعیت مالی شرکت را از لحاظ جنبه های عادلانه ارائه می دهند.

حسابرسان در محدوده قابل قبولی از خطا، معروف به اهمیت، کار می کنند. میزان اهمیت آن به اندازه سازمان و درآمد و هزینه های آن بستگی دارد. برای یک شرکت داخلی بسیار کوچک، یک خطای چند صد هزارتومانی ممکن است قابل توجه باشد، اما برای یک شرکت خارجی به اندازه آمازون یا والمارت، یک اشتباه مهم ممکن است در صدها هزار دلار اندازه گیری شود.

در حسابرسی صورت مالی ، حسابرسان اطلاعات مالی شرکت شما را بررسی می کنند. آنها سیاست های حسابداری و کنترل های داخلی شرکت را موشکافی می کنند. آنها اطمینان می یابند که همه عناصر مجموعه صورتهای مالی – ترازنامه، صورت سود و زیان، صورت جریان های نقدی و پاورقی ها و افشاگری ها – همه از نظر اهمیت به درستی طبقه بندی، کامل و دقیق هستند.

[quick_fact heading=”” title=”” number=”” prefix=”” label=”%” align=”center” animate=””]برای دریافت بهترین خدمات از ما مشاوره رایگان دریافت نمایید[/quick_fact]

حسابرسی مالی این چهار هدف اصلی را دارد:

برای ارزیابی اینکه آیا صورتهای مالی از نظر مادی درست ، کامل و مطابق با اصول پذیرفته شده حسابداری (GAAP) هستند.
برای ارزیابی احتمال کلاهبرداری در سازمان
برای سنجش اینکه آیا این سازمان به عنوان یک تجارت قابل دوام باقی مانده است ، که به عنوان نگرانی ادامه کار نیز شناخته می شود
برای شناسایی راه هایی که یک شرکت می تواند تجارت خود را بهبود بخشد
همه این اهداف فرصتی برای یک سازمان برای بهتر کردن تجارت خود است، که باعث می شود یک حسابرسی مالی کاملاً ترسناک تر باشد، از دیدگاهی دیگر!

انواع مختلف حسابرسی چیست؟
وقتی بیشتر مردم کلمه حسابرسی را می شنوند، به فکر صورتهای مالی یا شاید حسابرسی IRS می افتند. اما در حالی که این موارد رایج ترین هستند، این فقط دو نوع از انواع حسابرسی است. در اینجا برخی از انواع دیگر برای شما وجود دارد:

ممیزی انطباق: این ممیزی برای اطمینان از انطباق با قوانین یا مقررات است. ممیزی های مالی و ممیزی های IRS هر دو نوع ممیزی انطباق هستند. ممکن است سایر آژانس های دولتی برای تعیین اینکه ذینفعان برنامه های دولتی تعهدات خود را انجام داده اند، به بازرسی ها نیاز داشته باشند!

حسابرسی داخلی: این نوع حسابرسی ها توسط گروهی در داخل سازمان انجام می شود تا انطباق آن سازمان با قوانین، کنترل های داخلی و فرایندهای حسابداری را با هدف بهبود عملکرد ارزیابی کند.

حسابرسی مالیاتی: مقامات مالیاتی فدرال، ایالتی یا محلی این اقدامات را انجام می دهند تا اطمینان حاصل کنند که یک فرد یا یک کسب و کار میزان صحیح مالیات را پرداخت می کند.

سیستم های اطلاعاتی: این نوع از حسابرسی، بررسی سیستم های اطلاعاتی یک سازمان است تا اطمینان حاصل شود که اطلاعات به درستی و دقیق پردازش شده اند و اطمینان حاصل می شود که اطلاعات افراد یک شرکت فقط توسط افراد مناسب قابل دسترسی است.

حسابرسی پزشکی قانونی: این نوع حسابرسی مدارکی تولید می کند که می تواند در دادگاه یا دادرسی قضایی مورد استفاده قرار گیرد. این موارد معمولاً در صورت وجود شواهدی در مورد سرقت، کلاهبرداری یا سایر اقدامات ناشایست مالی، صورت می گیرد.

حسابرسی عملیاتی: بررسی اهداف، فرایندها و عملیات شرکت با هدف بهبود عملیات را در بر میگرد.

دو موضوع در این نوع حسابرسی های مختلف محافظت از منافع عمومی و کمک به مشاغل برای بهبود عملکرد خود است. اگر قبلاً با صداقت عمل کرده اید و قصد انجام کارها را به روش صحیح دارید، از حسابرسی حراسی نخواهید داشت.

حسابرسی مالی چیست؟ چه اهمیت هایی دارد، و انواع حسابرسی کدامند؟
چه معنی دارد که حسابرسی شود؟

چه معنی دارد که حسابرسی شود؟
به طور خودکار به این معنا نیست که شما تحت سو ظن قرار دارید! این بدان معنا نیست که شما کاری انجام داده اید که روش ممیزی با هر نوع حسابرسی، شمارا بازخواست کنند. بلکه فرصتی برای شما فراهم می شود تا درباره قوانین یا مقرراتی که ممکن است تحت آنها باشید بیشتر بدانید.

چرا یک شرکت به حسابرسی احتیاج دارد؟
شرکتهای کوچک معمولاً زمانی به حسابرسی اولیه خود احتیاج دارند که بانکشان یکی از عوامل خود را به عنوان شرط وام گرفتن پول بخواهد. تأمین کنندگان یا فروشندگان ممکن است به موارد مالی حسابرسی شده نیز نیاز داشته باشند. شرکتهایی که قصد دارند به بورس مراجعه کنند در صورت تمایل به جذب سرمایه گذار نیاز به حسابرسی دارند. اگر می خواهید تجارت خود را بفروشید، گرفتن حسابرسی ممکن است به شما کمک کند تا ارزیابی بالاتری بدست آورید زیرا سیستم مالی و حسابداری قابل اطمینان تر دیده می شود.

چه کسی می تواند حسابرسی انجام دهد؟
در ایالات متحده، طبق قانون، فقط حسابداران رسمی (CPA) می توانند حسابرسی انجام دهند. آنها باید مستقل از سازمان باشند، به این معنی که نمی توانند منافع مالی، شغلی یا مالکیتی در آن سازمان داشته باشند. حسابرسان مستقل می توانند به مشتریان در مورد راه های بهبود فرآیندها یا تجارت خود مشاوره دهند، اما نمی توانند کسانی باشند که این مشاوره را اجرا می کنند. این بدان معناست که آنها ممیزی کار خود را انجام می دهند، نه بزرگ. حسابرسان همچنین ملزم به رعایت استانداردهای حسابرسی پذیرفته شده به طور کلی، مجموعه ای جداگانه از استانداردهای ایجاد شده توسط موسسه حسابداران رسمی دولتی آمریکا هستند.

این در حالی است که در ایران:

۱. حسابرسان داخلی، کارمند واحد مورد رسیدگی هستند و به عملیات داخل واحد تجاری رسیدگی می‌کنند. آن‌ها رابط میان هیات مدیره و شرکت هستند و گزارش رسیدگی خود را هفتگی، ماهیانه یا سالیانه به هیئت مدیره ارائه می‌دهند.

۲. حسابرسان مستقل، افرادی هستند که در موسسات حسابرسی مشغول کار هستند و بر اساس قرارداد میان شرکت‌ها یا سازمان‌ها با این موسسات، عملیات حسابداری و مالی واحد تجاری را بر اساس اصول و موازین حسابداری مورد رسیدگی قرار می‌دهند. آن‌ها گزارش خود را به مجمع عمومی صاحبان سهام ارائه می‌دهند. حسابرسان مستقل رابط میان صاحبان شرکت و هیات مدیره شرکت هستند.

بزرگترین موسسه حسابرسی دولتی در ایران، سازمان حسابرسی است. در کنار آن، سایر موسسات حسابرسی دولتی و خصوصی فعالیت می‌کنند. 

در حالی که حقوق حسابرسان توسط شرکتی که حسابرسی می کنند استخدام و برایشان پرداخت می شود. که خود تعارض منافع است! اما آنها منافع عمومی را تأمین می کنند. اگر این یک شرکت سهامی عام باشد، آنها به سرمایه گذاران خدمت می کنند و به اطمینان از سلامت بازارهای دولتی کمک می کنند.

اصول حسابداری كاملاً پذیرفته شده چیست؟
حسابرسان علاوه بر اطمینان از اینکه سازمان به درستی معاملات نقدی را که در کتابهای شرکت جریان داده و از آنها خارج شده، ثبت کرده است. پایبندی شرکت به استانداردهای حسابداری مربوط را نیز تأیید می کنند. در ایران این به معنای پیروی از اصول حسابداری پذیرفته شده یا GAAP است. در خارج از ایران، بسیاری از کشورها از استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی (IFRS) پیروی می کنند. از سال 1381، یک تلاش طولانی مدت برای ایجاد همگرایی در GAAP و IFRS وجود داشته است، اما هنوز این اتفاق نیفتاده است.

هدف از اصول استاندارد حسابداری سهولت در مقایسه منابع مالی بین شرکت ها و سایر صنایع است. و همچنین شفافیت در گزارشگری مالی را بهبود می بخشد. وقتی همه از مجموعه قوانین یکسانی استفاده می کنند، سرمایه گذاران و سهامداران راحت تر می توانند صورتهای مالی شرکت را درک کرده و بر اساس آنها تصمیم بگیرند.

این اصول در مورد نحوه حسابداری انواع معاملات و نحوه ارائه عناصر مختلف صورتهای مالی راهنمایی می کنند. به عنوان مثال ، یک استاندارد اخیر FASB در زمینه شناسایی درآمد، مجموعه ای از قوانین خاص صنعت را جایگزین یک مجموعه استاندارد قوانین کرد، که برای همه شرکت ها اعمال می شود.

حسابرسی مالی چیست؟ چه اهمیت هایی دارد، و انواع حسابرسی کدامند؟
روند حسابرسی به چه گونه است؟

روند حسابرسی به چه گونه است؟
حسابرسی زمانی آغاز می شود که سازمانی نامه تعامل شرکت ممیزی خود را امضا می کند. نامه های انتخابی مانند قراردادها هستند: آنها آنچه را که هر یک از طرفین توافق کرده اند را بیان می کنند و همچنین ممکن است شامل ترتیب هزینه ها باشد.

اولین مرحله حسابرسی با برنامه ریزی آغاز می شود. حسابرسان درباره شرکت تحقیق می کنند و مطمئن می شوند که آنها هرگونه قوانین، مقررات یا زمینه های خاص خطر را که در صنعت خاص اعمال می شود، درک می کنند. ایشان همچنین اقدامات تحلیلی مختلفی را برای شناسایی مناطق دارای خطر اضافی و ناهنجاری های آشکار در اعداد انجام می دهند. ایشان همچنین در انجام هماهنگی با مشتری، جدول زمانی را برای انجام کار تهیه می کنند.

ارزیابی، ریسک قسمت بزرگی از مرحله برنامه ریزی است.
حسابرسان می خواهند از نتیجه گیری اشتباه درباره وضعیت مالی شرکت جلوگیری کنند و نمی خواهند یک تحریف مهم را از دست بدهند. ارزیابی ریسکی، همچنین به حسابرسان کمک می کند تا روش مناسب برای یک حسابرسی خاص را تعیین کنند.

مرحله بعدی کار میدانی است که بسته به پیچیدگی سازمان ممکن است از یک روز تا چند ماه طول بکشد. موسسه حسابرسی تیمی را می فرستد که وقت خود را در سازمان می گذراند. درحین حضور در سایت، تیم حسابرسی بررسی می کند که سازش های بانکی انجام شده و آنها به دفتر کل شرکت متصل هستند. ایشان ممکن است اسناد نمونه معاملات را بررسی کنند تا اطمینان حاصل شود که به درستی و دقیق ثبت شده اند. ایشان از اشخاص ثالث مانند بانکها، فروشندگان، مشاوران حقوقی و اشخاص دیگر، شواهدی کسب می کنند. که شرکت با آنها روابط مالی دارد تا اطمینان حاصل شود که شرکت حقوق و تعهدات خود را به درستی ثبت کرده است. آنها تأیید می کنند که مانده حساب به درستی بیان شده است.

اسناد وام، قراردادهای مشتری و حسابداری کتابچه های راهنمای سیاست نیز ممکن است مورد بررسی قرار گیرند. حسابرسان همچنین برای اطمینان از صحت اطلاعات و مطابقت با استانداردهای حسابداری، پاورقی ها و افشاگری ها را بررسی خواهند کرد. ایشان ممکن است روشهای تحلیلی را برای تأیید منطقی بودن روابط بین اقلام مختلف در بخش مالی انجام دهند. ایشان همچنین بررسی می کنند که محاسبات اقلام تعهدی و سایر تنظیمات GAAP به درستی انجام شده است.

ضمن حضور در محل، آنها همچنین با کنترل کننده شرکت، مدیر مالی و سایر پرسنل حسابداری و سایر کارمندان شرکت صحبت خواهند کرد تا نحوه انجام حسابداری و نحوه فعالیت کسب و کار را بفهمند. اگر این شرکت کمیته حسابرسی داشته باشد، حسابرسان همچنین با اعضا بحث مکرر خواهند داشت. در تمام این مدت، تیم گوش می دهد، مشاهده می کند و ارزیابی می کند که آیا هر آنچه در کتاب می بینند واقعیت را منعکس می کند.

حتی قبل از همه گیر شدن COVID-19 و قفل شدن متعاقب سازمان ها، بسیاری از موسسات حسابرسی از فناوری برای انجام برخی یا تمام روش های حسابرسی خود از راه دور استفاده می کردند. موسسات حسابرسی از فناوری که هوش مصنوعی برای شناسایی معاملات نیاز به بررسی دقیق تر دارد، استفاده می کنند.

پس از اتمام کار میدانی، تیم برای مرحله جمع بندی به دفتر برمی گردد. بر روی کاغذهای کار بررسی نهایی انجام می شود. به هرگونه سوال باقیمانده یا مشکلات برجسته ای که در حین کار میدانی تکمیل نشده، رسیدگی خواهد شد. حسابرسان برای تعیین نظر مناسب، تجزیه، تحلیل و ارزیابی کلی را انجام می دهند.

آخرین مرحله حسابرسی: تحویل مجموعه ای از صورت های مالی حسابرسی شده است که شامل گزارش حسابرس است. عنصر اصلی گزارش نظر حسابرس است.

[quick_fact heading=”” title=”” number=”” prefix=”” label=”%” align=”center” animate=””]برای دریافت بهترین خدمات از ما مشاوره رایگان دریافت نمایید[/quick_fact]

در حسابرسی ممکن است اعلام کنند:

نظر غیر صحیح: این گزارش “گزارش پاک” نیز نامیده می شود و به این معنی است که حسابرسان از حسابداری و عملکرد شرکت راضی هستند و هیچ مشکل اساسی پیدا نکردند.
نظر واجد شرایط: این نوع گزارش ها حاکی از آن است که حسابرسان در برخی از انواع معاملات یا حوزه ها مشکلاتی پیدا کرده اند و از درست بودن حسابداری برای آن منطقه خاص اطمینان ندارند. منطقه مشکل دار و مسائل در گزارش مشخص شده است.
رد نظر: در این شرایط، حسابرسان نتوانستند شواهد کافی برای تعیین اینکه آیا منابع مالی منصفانه ارائه شده است؟ یا خیر، به دست آورند. اگر مدیریت در دسترسی به اطلاعاتی که حسابرسان درخواست می کنند همکاری نکند، یا توضیحات حسابرسان دریافت شده از مدیریت منطقی نباشد، این اتفاق رخ خواهد داد.
نظر منفی: این نوع نظر بدان معنی است که حسابرسان شواهدی از تحریف های مهم یا کلاهبرداری یا احتمالاً هر دو را دیده اند. این نوع نظرات یک پرچم قرمز بزرگ برای سرمایه گذاران و سهامداران است.
حسابرسان همچنین با حضور شرکت در کنفرانس خروج، به همراه مدیریت و کمیته حسابرسی ترتیب خواهند داد. در این جلسه، آنها در مورد گزارش و هر یافته یا مشکلی که پیدا کردند بحث خواهند کرد. این همچنین فرصتی برای مدیریت است تا از تیم حسابرسی، بینشی در مورد راه های بهبود تجارت خود کسب کند.

حسابرسی مالی چیست؟ چه اهمیت هایی دارد، و انواع حسابرسی کدامند؟
آیا تکنولوژی باعث می شود حسابرسی روانتر انجام شود؟

آیا تکنولوژی باعث می شود حسابرسی روانتر انجام شود؟
یک نسل پیش، ممیزی ها با کاغذ و مداد انجام می شد. در حالی که امروزه برخی از حسابرسان همچنان در قالب نسخه الکترونیکی آنچه را که قبلاً با کاغذ انجام می دادند، تولید می کنند. تعداد فزاینده ای از شرکت های حسابرسی آینده نگر وجود دارد که از فناوری برای کارآیی و بصیرت بیشتر ممیزی ها استفاده می کنند.

و اگر به آنچه در مورد درخواست حسابرسان از اسناد و مدارک گفتیم توجه کرده باشید، فقط به این فکرخواهید کرد که اگر حسابرسی آسان تر باشد اگر راهی آسان برای دسترسی به آن داشته باشند، و بنابراین آنها به طور مداوم برای حفاری تیم حسابداری شما خطا نمی کنند (فاکتورها و قراردادها)

در مجموعه مالی و مالیاتی متین، تبم همیشه آماده ممیزی با همه سازش های سازمانی شما گره خورده است، و همه کاغذهای کاری شما کامل و در همان جا ارزشیابی میشوند. با اجازه دسترسی محدود حسابرسان به مجموعه مالی و مالیاتی متین، ایشان می توانند همه چیزهای مورد نیاز خود را پیدا کنند، صرفه جویی در وقت گرانبها این بدان معنی است که یک ممیزی با بهره وری و کیفیت بالاتر، هزینه های ممیزی پایین تر، و ارتباط بهتر با ممیزی شما وجود دارد. و همه اینها باعث می شود حسابرسی کمتر به کانال ریشه و بیشتر به یک تنظیم تجاری شباهت داشته باشد.

 

 

بیشتر بخوانید:

 

_ مالیات بر درآمد مشاغل شخصی + ضرورت ایجاد مالیات بر درآمد شخصی
_ قانون کار در جمهوری اسلامی (ایران) + تبصره ها (بخش اول)
_ قانون کار در جمهوری اسلامی (ایران) + تبصره ها (بخش دوم)
_ قانون کار در جمهوری اسلامی (ایران) + تبصره ها (بخش سوم)
_ اهمیت حیاتی ارتباطات تجاری در زمینه حسابداری
_ چگونه یک حسابدار خوب استخدام کنیم؟ + راه های تشخیص حسابدار با تجربه
_ حسابدار با یک دفتردار چه تفاوت هایی دارند؟
_ ممیز مالیاتی چه کسی است؟ + وظایف، ویژگی ها و اهمیت ممیز مالیاتی در حوزه حسابرسی
_ دفتر حساب کل چیست؟ + کارایی و چرایی استفاده از این دفاتر
_ حسابداری چیست؟ + انواع حسابداری و چرایی اهمیت آن برای یک تجارت
_ از محاسبان قسم خورده تا حسابداران رسمی
_ سوالات متداول درباره مالیات و (مالیات بر ارزش افزوده) در ایران

 

[hover_color align=”center” background=”#044675″ background_hover=”#044675″ border=”” border_hover=”” border_width=”2px” border_radius= “10px” padding=”20px 15px” link=”” target=”” class=”” style=”]اگر این مقاله برای شما مفید و کارآمد بود، خوشحال میشویم برای افراد دیگری که به دنبال جواب سوالات خود در این مطلب میگردند، با به اشتراک گذاری این مقاله به آنها کمک کنید.[/hover_color]

 

برای اشتراک در شبکه های اجتماعی از آیکون های زیر استفاده نمایید

[icon_bar icon=”icon-instagram” link=”https://www.instagram.com/matinaccounting/” target=”” size=”large” social=”instagram”] [icon_bar icon=”icon-twitter” link=”https://twitter.com/group_matin” target=”” size=”large” social=”twitter”] [icon_bar icon=”icon-linkedin” link=”https://www.linkedin.com/in/mehran-amirahmadi-534999216/” target=”” size=”large” social=”linkedin”] [icon_bar icon=”icon-youtube” link=”https://www.youtube.com/channel/UCCrJmvjty-aTX36DtibVBJw” target=”” size=”large” social=”youtube”]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

واتساپ
تماس صوتی
ارتباط گروه مشاورین مالی و مالیاتی متین