سفته چیست؟ قوانین سفته و نحوه صدور آن

سفته چیست؟ + قوانین سفته و نحوه صدور آن

سفته چیست؟ قوانین و نحوه صدور آن

 

آنچه در این مقاله به اختصار خواهید خوانید:

 

  • سفته چیست؟
  • چه موقع باید از سفته استفاده کنید؟
  • چه مواردی را باید در سفته قرار دهید

 

زمان مورد نیاز برای خواندن این مقاله: 11 دقیقه
[divider height=”45″ style=”default” line=”default” color=”” themecolor=”0″]

 

[hover_color align=”right” background=”#0589ad” background_hover=”#0589ad” border=”” border_hover=”” border_width=”2px” padding=”20px 15px” link=”” target=”” class=”” style=”]ما در این مقاله سعی بر این داشتیم تا برای سهولت در اطلاع از (سفته و قوانین مربوط به این سند) برای افراد داخل یا خارج از ایران، پرسش و پاسخ هایی که از مجموعه مالی و مالیاتی متین شده است را برایتان دسته بندی و یکجا در اختیار شما مطالعه کننده گرامی قرار بدهیم.[/hover_color]

سفته چیست؟

[alert style=”warning”]در تعریفی ساده تر، باید اینطور گفت که سفته اسناد وام قانونی است.[/alert]

اگر می خواهید به شخصی پولی قرض دهید، قاعدتا به یک برگ سفته نیاز دارید. اگر پیشتر وام بانکی گرفته اید، احتمالاً در گذشته نیز یکی از این اسناد را امضا کرده اید.

درصورت نیاز به سفته و نحوه ایجاد این نوع اسکناس با ما همراه باشید و بیشتر بدانید:

سفته چیست؟ قوانین سفته و نحوه صدور آن
نکاتی که باید درباره سفته بدانید

سفته در اصل نوید کتبی پرداخت حق و حقوق به کسی است. این نوع سند در خدمات مالی رایج است و احتمالاً شما در گذشته در صورت گرفتن هر نوع وام، آن را امضا کرده اید. اگر تصمیم دارید به شخصی وام دهید، ممکن است بخواهید برای رسمیت گرفتن وام سفته بسازید.

از سفته نیز می توان به عنوان (IOU معمولاً یک سند غیررسمی است که بدهی را تصدیق می کند. تفاوت IOU با سفته از این نظر است که IOU وسیله مذاکره نیست و شرایط بازپرداخت مانند زمان بازپرداخت را مشخص نمی کند. IOU معمولاً مبلغ بدهی و گاهی طلبکار را مشخص می کنید.)

این یک سند وام حقوقی است که می گوید وام گیرنده قول بازپرداخت مقدار مشخصی پول را در یک بازه زمانی مشخص به وام دهنده می دهد. این نوع سند از نظر قانونی قابل اجرا است و تعهدی قانونی برای بازپرداخت وام ایجاد می کند.

 

در چه مواقعی باید از سفته استفاده کنید؟

از سفته برای وام های رهنی، وام های دانشجویی، وام های خودرو، وام های تجاری و وام های شخصی بین خانواده و دوستان استفاده می شود. اگر مبلغ زیادی را به شخصی (یا به مشاغل) وام می دهید، ممکن است به سفته احتیاج احتیاج پیدا کنید. این یادداشت سوابق قانونی وام خواهد بود و از شما در برابر بی قانونی محافظت می کند و به اطمینان از بازپرداخت شما کمک می کند.

 

چه مواردی را باید در سفته قرار دهید

سفته وام کلیه شرایط و جزئیات وام را مشخص می کند.

فرم سفته باید شامل موارد زیر باشد:

نام و آدرس وام دهنده و وام گیرنده
مقدار پول قرض گرفته شده و وثیقه ای که در صورت وجود استفاده می شود
هر چند وقت یکبار و به چه مبلغی پرداخت می شود
امضای هر دو طرف، برای اینکه یادداشت قابل اجرا باشد
وثیقه ای که در بالا به آن اشاره شد، اموالی است که در صورت بازپرداخت اسکناس، وام دهنده می تواند آن را تصرف کند. به عنوان مثال: در هنگام خرید خانه به عنوان وثیقه رهن استفاده می شود.

 

نحوه سفارشی کردن سفته

سفته باید متناسب با معامله ای که در آن شرکت دارید ایجاد شود. همیشه هنگام نوشتن سفته به یک نمونه سفته مراجعه کنید تا مطمئن شوید که زبان درستی را در آن گنجانده اید. سفته نیز انواع مختلفی دارد.

یک سفته ساده ممکن است برای بازپرداخت یکجا در یک تاریخ خاص باشد. به عنوان مثال، شما به دوست خود 100 هزار تومان قرض می دهید و او موافقت می کند تا یک ماه آینده به شما بازپرداخت کند.

مبلغ کامل در آن تاریخ پرداخت می شود و هیچ برنامه ای برای پرداخت وجود ندارد. بسته به آنچه توافق کرده اید، ممکن است از مبلغ وام بهره ای گرفته شود یا نشود.

سفته مطالبه اسنادی است که در آن هنگام پرداخت وام توسط وام دهنده که پول را پس می گیرد، پرداخت می شود. معمولاً مقدار قابل توجهی به عنوان اخطار لازم است که در آن درج شود.

سفته های پیچیده تر برای معاملات مانند وام های رهنی و وام خودرو نیز شامل نرخ بهره، برنامه های استهلاک و سایر جزئیات خواهد بود.

 

نحوه جمع آوری در سفته

اگر با استفاده از سفته به شخصی پول قرض داده اید، برنامه این است که طبق شرایط اسکناس بازپرداخت شما را انجام دهد، اتفاقی که در بیشتر موارد می افتد. اما اگر آنها شرایط تبصره را نداشته باشند چه می شود؟

[alert style=”warning”]اولین کاری که باید انجام شود این است که بازپرداخت را به صورت کتبی درخواست کنید. یک یادآوری یا درخواست کتبی غالباً تمام موارد مورد نیاز است. می توانید اعلامیه های سررسید را 30، 60 و 90 روز پس از تاریخ سررسید ارسال کنید.[/alert]

حتما با وام گیرنده خود صحبت کنید. آیا آنها می توانند قسطی پرداخت کنند؟ آیا یک برنامه پرداخت طولانی اجازه پرداخت آنها را می دهد؟ اگر تصمیم دارید بازپرداخت جزئی بدهی را بپذیرید، پس می توانید با وام گیرنده خود قرارداد تسویه حساب بدهی.

گزینه دیگر استفاده از وام دهنده است. این تجارت برای جمع آوری یادداشت شما کار خواهد کرد و معمولاً درصدی از بدهی را می گیرد. شما همچنین می توانید اسکناس را به یک شخص بدهکار بفروشید.

به این معنی که آنها صاحب وام هستند و کل مبلغ را جمع می کنند. (این چیزی است که وقتی بانک ها به یکدیگر وام می فروشند اتفاق می افتد). اگر همه راه های دیگر با شکست روبرو شد ، می توانید از وام گیرنده برای کل مبلغ بدهی شکایت کنید.

سفته ها یک روش مفید برای ایجاد سوابق واضح وام – چه بین اشخاص حقیقی و چه اشخاص حقوقی – و نوشتن کلیه شرایط مربوطه است، به طوری که در مورد میزان وام پرداختی و زمان سررسید پرداخت هیچ گونه سوالی وجود ندارد.

(در مورد دارایی های فروخته شده یک سال یا کمتر پس از تملک آنها) با نرخ مالیات بر درآمد عادی مالک، مالیات دریافت می شود. اما سود بلند مدت دارایی های بیش از یک سال با نرخ سود سرمایه پایین تر مالیات می گیرد.

با این توجیه که پایین تر است مالیات سطح بالایی از سرمایه گذاری را تشویق می کند. سوابق مالیاتی باید برای اثبات طول مالکیت هنگام فروش دارایی ها و ارائه اظهارنامه مالیاتی نگهداری شود.

مالیات بر درآمد

مالیات حقوق و دستمزد توسط کارفرما از فیش حقوقی کارمندان وصول می شود که وی مبلغ را برای تأمین بودجه برنامه های مذکور و تأمین اجتماعی به را برای دولت واریز می کند.

کارمندان 6.2 درصد از اولین 100 میلیون درآمد کسب شده (محدودیت پایه دستمزد برای سال 2021) و 1.45٪ از خدمات مذکور را از همه دستمزد به 2/2 پرداخت می کنند. به حالت قهقرا درآمده و درآمدزایی با حقوق بالاتر درصد کمتری از کل دستمزد خود را پرداخت می کند.

برای مالیات بیمه محدودیت حقوق و دستمزد وجود ندارد، اما هر کسی که بیش از 150 میلیون تومان به عنوان مجری پرونده (یا 150 میلیون برای زوج های متاهل که به طور مشترک ثبت نام می کنند) درآمد کسب کند، 0.9٪ اضافی را به Medicare پرداخت می کند.

مالیات حقوق و دستمزد، هم کارمند دارد و هم کارفرما. کارفرما هم قسمت کارمندی را که در بالا توضیح داده شد، و هم مبلغ تکراری را برای قسمت کارفرما پرداخت می کند. نرخ کارفرمایان برای تأمین اجتماعی 6.2 درصد و حداکثر تا سقف پایه دستمزد و 45/1 درصد برای مدیکر برای کلیه دستمزدها برابر است.

[alert style=”warning”]بنابراین کل بازپرداخت شده 15.3٪ است (6.2٪ کارمند تأمین اجتماعی + 6.2٪ کارفرمای تأمین اجتماعی + 1.45٪ کارمند مدیکر + 1.45٪ کارفرمای مدیکر).[/alert]

مالیات بر حقوق و مالیات بر درآمد متفاوت است، اگرچه هر دو از فیش حقوقی یک کارمند دریغ نشده و به حساب دولت واریز می شود. مالیات حقوق و دستمزد مخصوصاً برای تأمین بودجه برنامه های تأمین اجتماعی و مدیکر است. یک فرد خود اشتغال باید معادل بخشی از کارمندان و کارفرمایان بخشی از مالیات حقوق و دستمزد را از طریق مالیات خود اشتغالی بپردازد، که همچنین شامل تأمین اجتماعی نیز می شود.

مالیات شرکت ها

سفته چیست؟ قوانین سفته و نحوه صدور آن
سفته چیست؟ و چه کاربردهایی دارد؟

مالیات شرکتها از درآمد مشمول مالیات شرکت پرداخت می شود.

در ذیل مراحل محاسبه درآمد مشمول مالیات شرکت آورده شده است:

درآمد فروش – هزینه کالاهای فروخته شده = سود ناخالص
سود ناخالص – هزینه های عملیاتی (مانند هزینه های عمومی و اداری، فروش و بازاریابی، تحقیق و توسعه، استهلاک و غیره) = درآمد قبل از بهره و مالیات
EBIT – هزینه بهره = درآمد مشمول مالیات
نرخ مالیات شرکت های ایرانی در حال حاضر نرخ ثابت 21٪ است. قبل از قانون کاهش مالیات و مشاغل در سال 1396، نرخ مالیات شرکت ها 35٪ بود.

 

مالیات فروش

وقتی مشتری، اقدام به پرداخت کالا یا خدمات می کند، مالیات فروش در محل فروش اعمال می شود. مشاغل، مالیات فروش را از مشتری دریافت می کند و وجوه را به حساب دولت واریز می کند. حوزه های قضایی مختلف مالیات، فروش متفاوتی را دریافت می کنند. که اغلب با هم همپوشانی دارند، به عنوان مثال: استانها، شهرستان ها و شهرداری ها هر یک مالیات فروش خود را می گیرند.

[alert style=”warning”]از سال 1400، بالاترین میانگین نرخ مالیات فروش استانی و محلی در ایران با 9.55٪ مشاهده شده است.[/alert]

مالیات بر مستغلات

رایج ترین مالیات املاک در کشور، مالیات بر ارزش املاک و مستغلات است، که از این رو نرخ مالیات برای محاسبه مالیات املاک و مستغلات استفاده می شود. این مبلغ مبلغی به ازای هر 25 میلیون تومان ارزش ارزیابی شده یک ملک را نشان می دهد. ارزش ارزیابی شده ملک توسط یک ارزیاب املاک تعیین شده توسط دولت تعیین می شود.

ارزیابی مجدد معمولاً از یک تا پنج سال طول میکشد. نرخ مالیات بر دارایی از نظر حوزه قضایی تفاوت قابل توجهی دارد. مالیات بر املاک همچنین می تواند در مورد اموال شخصی مانند اتومبیل یا قایق ارزیابی شود.

تعرفه ها

تعرفه مالیاتی است که یک کشور برای کالاها و خدمات وارد شده از کشور دیگر وضع می کند. [hover_color align=”center” background=”#d94574″ background_hover=”#c42525″ border=”” border_hover=”” border_width=”2px” padding=”20px 15px” link=”” target=”” class=”” style=””]هدف تشویق خریدهای داخلی با افزایش قیمت کالاها و خدمات وارداتی از کشورهای دیگر[/hover_color] است. تعرفه ها دو نوع اصلی دارند. تعرفه های ثابت با توجه به نوع کالا به عنوان هزینه ثابت دریافت می شود.

[alert style=”error”]تعرفه های به ارزش های بالاتر به عنوان درصدی از ارزش اقلام ارزیابی می شوند (مانند مالیات بر املاک و مستغلات در بخش آخر) تعرفه ها از نظر سیاسی تفرقه اندازند و درمورد اینکه آیا سیاست ها مطابق با هدف کار می کنند بحث می کنند.[/alert]

 

مالیات املاک

مالیات بر املاک فقط میتوانند در املاکی که از حد استثنا تعیین شده در قانون فراتر بروند، اخذ می شود. در سال 1400، محدودیت محرومیت کشوری 2.9 میلیارد تومن است. [hover_color align=”center” background=”#d94574″ background_hover=”#c42525″ border=”” border_hover=”” border_width=”2px” padding=”20px 15px” link=”” target=”” class=”” style=””]7 نوع همسر زنده مانده از مالیات بر املاک[/hover_color] معاف هستند. مالیات بر املاک مربوط به ملک مشمول مالیات منهای حد استثنا است. به عنوان مثال: یک ملک 3.7 میلیارد تومانی، دوسوم آن مالیات املاک را بدهکار است.

نرخ مالیات بر املاک یک نرخ حاشیه ای پیشرونده است که به شدت از 18٪ به 40٪ افزایش می یابد. حداکثر نرخ مالیات بر املاک 40٪ از هفتم اخذ می شود

محدودیت های استثنا در شهرستانها ککمتر از اسانها است، اما هیچ مالیات دولتی کمتر از 3 میلیارد تومان نیست.

مالیات بر املاک با مالیات بر ارث متفاوت است، به این دلیل که قبل از پرداخت دارایی به هر ذی نفع، مالیات بر املاک اعمال می شود. مالیات بر ارث توسط ذینفع پرداخت می شود. مالیات بر ارث دولتی وجود ندارد.

سخن آخر

انواع مختلفی از مالیات وجود دارد که از طرق مختلف اعمال می شود. درک اینکه چه عواملی باعث ایجاد یک وضعیت مالیاتی می شود، می تواند مالیات دهندگان را قادر به مدیریت امور مالی خود کند تا تأثیر مالیات ها را به حداقل برساند. تکنیک هایی که می توانند به شما کمک کنند، برداشت سالانه از دست دادن مالیات برای جبران سود سرمایه گذاری با ضررهای سرمایه گذاری و برنامه ریزی املاک است که برای پناه دادن به درآمد موروثی برای وراث انجام می شود.

 

سفته چیست؟ قوانین سفته و نحوه صدور آن
نحوه استفاده از سفته

بیشتر بخوانید:

 

_ قانون کار در جمهوری اسلامی (ایران) + تبصره ها (بخش اول)
_ قانون کار در جمهوری اسلامی (ایران) + تبصره ها (بخش دوم)
_ قانون کار در جمهوری اسلامی (ایران) + تبصره ها (بخش سوم)
_ اهمیت حیاتی ارتباطات تجاری در زمینه حسابداری
_ مجموعه ای از پرکاربردترین اصطلاحاتی حسابداری که حسابداران باید بداند!
_ چگونه یک حسابدار خوب استخدام کنیم؟ + راه های تشخیص حسابدار با تجربه
_ حسابدار با یک دفتردار چه تفاوت هایی دارند؟
_ ۷ مسئله برتر حسابداران در سال ۲۰۲۱ و چگونگی غلبه بر آنها
_ ممیز مالیاتی چه کسی است؟ + وظایف، ویژگی ها و اهمیت ممیز مالیاتی در حوزه حسابرسی
_ دفتر حساب کل چیست؟ + کارایی و چرایی استفاده از این دفاتر
_ حسابداری چیست؟ + انواع حسابداری و چرایی اهمیت آن برای یک تجارت
_ از محاسبان قسم خورده تا حسابداران رسمی
_ سوالات متداول درباره مالیات و (مالیات بر ارزش افزوده) در ایران
_ مالیات بر ارث املاک + مالیات بر مستغلات
_ بیمه بیکاری چیست؟ شرایط و قانون بیمه بیکاری سال 1400

 

[hover_color align=”center” background=”#044675″ background_hover=”#044675″ border=”” border_hover=”” border_width=”2px” border_radius= “10px” padding=”20px 15px” link=”” target=”” class=”” style=”]اگر این مقاله برای شما مفید و کارآمد بود، خوشحال میشویم برای افراد دیگری که به دنبال جواب سوالات خود در این مطلب میگردند، با به اشتراک گذاری این مقاله به آنها کمک کنید.[/hover_color]

 

برای اشتراک در شبکه های اجتماعی از آیکون های زیر استفاده نمایید

[icon_bar icon=”icon-instagram” link=”https://www.instagram.com/matinaccounting/” target=”” size=”large” social=”instagram”] [icon_bar icon=”icon-twitter” link=”https://twitter.com/group_matin” target=”” size=”large” social=”twitter”] [icon_bar icon=”icon-linkedin” link=”https://www.linkedin.com/in/mehran-amirahmadi-534999216/” target=”” size=”large” social=”linkedin”] [icon_bar icon=”icon-youtube” link=”https://www.youtube.com/channel/UCCrJmvjty-aTX36DtibVBJw” target=”” size=”large” social=”youtube”]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

واتساپ
تماس صوتی
ارتباط گروه مشاورین مالی و مالیاتی متین