انواع مالیات ها + قوانین مالیاتی ایرانی آمریکایی های مقیم در ایران

انواع مالیات ها + قوانین مالیاتی ایرانی آمریکایی های مقیم در ایران

آنچه در این مقاله به اختصار خواهید خوانید:

  • مالیات در ایران
  • مالیات شرکت ها
  • معافیت های مالیاتی
  • مالیات های فردی 
  • نرخ مالیات بر در آمد شخصی
  • دیگر مالیات ها
  • قوانین مالیاتی ایرانی آمریکایی های مقیم ایران

زمان مورد نیاز برای خواندن این مقاله: 7 دقیقه
[divider height=”45″ style=”default” line=”default” color=”” themecolor=”0″]

مالیات در ایران

 

لغو تحریم های مالی و اقتصادی اخیر علیه ایران فرصت های جدیدی را [highlight background=”#00a876″ color=”#00a876″”]برای تجارت با هدف گسترش در ایران دومین اقتصاد بزرگ در خاورمیانه،[/highlight]باز کرد.

در حال حاضر، تجارت بین اتحادیه اروپا و ایران سالانه 7،5 میلیارد یورو است. اما پیش بینی می شود با توجه به فرصت های جدید تجاری، این میزان [highlight background=”#00a876″ color=”#00a876″”]طی دو سال آینده چهار برابر[/highlight]رشد کند.

اگرچه ایران به عنوان یک حوزه قضایی با مالیات پایین در نظر گرفته نمی شود! نرخ مالیاتی که در مورد اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی اعمال می شود، نسبتاً متوسط ​​است.

[hover_color align=”center” background=”#d94574″ background_hover=”#c42525″ border=”” border_hover=”” border_width=”2px” padding=”20px 15px” link=”” target=”” class=”” style=”]در این مقاله مروری کوتاه از جنبه های اصلی سیستم مالیات فردی و شرکتی ایران ارائه می شود.[/hover_color]

انواع مالیات ها + قوانین مالیاتی ایرانی آمریکایی های مقیم در ایران
لغو تحریم های مالی و اقتصادی اخیر علیه ایران و فرصت های جدید

مالیات شرکت ها

درآمد مشمول مالیات

 

[alert style=”warning”]شرکت های مقیم ایران از درآمد خود در سراسر جهان مالیات می گیرند، شرکت های غیر مقیم در ایران از درآمد خود از ایران مالیات می گیرند.[/alert]

اگر یک شرکت خارجی شعبه ای را در ایران ثبت کند، چنین شعبه ای [highlight background=”#00a876″ color=”#00a876″”]فقط از سود حاصل از کاری که در داخل کشور انجام شده است،[/highlight] در ایران مالیات می گیرد.

درآمد مشمول مالیات شرکت ها شامل درآمد حاصل از شرکت ها از منابع زیر است:

(1) تجارت یا تجارت

(2) بهره

(3) تخفیف

(4) سود سرمایه

(5) سود سهام

(6) اجاره

(7) حق امتیاز

(8) هزینه های مدیریت و غیره

نرخ مالیات

نرخ استاندارد مالیات بر درآمد شرکت ها در ایران 25٪ است. شرکتهایی که در بورس اوراق بهادار و بورس کالا نقل قول می شوند، مشمول کاهش نرخ مالیات بر درآمد شرکتها به میزان 22.5٪ هستند.
نرخ مالیات نگهداری برای پرداختهای انجام شده توسط شرکتها اعمال می شود:

(1) برای ارائه دهندگان خدمات

(2) برای پرداخت اجاره

انتقال نهایی املاک و مستغلات و انتقال سرقفلی از ارزش سرقفلی منتقل شده مالیات می گیرند.

معافیت های مالیاتی

قانون ایران لیستی از فعالیتهای معاف از مالیات، مانند فعالیت در جوامع تعاونی و مشاغل در مناطق کمتر توسعه یافته را ارائه می دهد.

مشوق های مالیاتی خاصی را می توان برای مشاغل مورد استفاده قرار داد که

(1) در مناطق تجارت آزاد فعالیت می کنند

(2) فعالیت های تجاری در زمینه های تولید ، صنعت و معدن انجام می دهند.

مالیات فردی

در ایران، هم افراد مقیم و هم افراد غیر مقیم مالیات دارند:

(1) از درآمد حاصل از روابط کاری در داخل خاک ایران

(2) از کلیه درآمد دیگر که از منابع در ایران دریافت می شود.

قانون مالیات ایران، معافیت درآمد حاصل از اشخاص را از:

(1) روابط شغلی در مناطق آزاد تجاری

(2) فعالیتهای تجاری که در مناطق کمتر توسعه یافته انجام می شود، فراهم می کند.

(3) سود حاصل از جوامع تعاونی فعال (به عنوان مثال، جوامع مناطق روستایی، قبیله ای، کشاورزی و ماهیگیری)

[alert style=”info”]کلیه حقوق، دستمزد و کمک هزینه های پرداختی به افراد (به عنوان مثال ساکنان و افراد غیر مقیم ساکن با اجازه کار در ایران) مشمول مالیات بر درآمد شخصی هستند.[/alert]

نرخ مالیات بر درآمد شخصی

طبق قانون جدید مالیات بر درآمد اشتغال که از اسفند 1393 به اجرا درآمد، اگر درآمد سالانه مشمول مالیات کمتر از 4.090 یورو باشد، کارمندان از مالیات بر درآمد اشتغال معاف می شوند.

10٪ مالیات از درآمد اشتغال که بین 4.090 یورو و 28.600 یورو است، گرفته می شود. درآمد سالانه اشتغال بیش از 28.600 یورو مشمول 20٪ مالیات است.

درآمد مشاغل و مشاغل حاصل از اشخاص به دنبال یک طرح مالیاتی پیشرو مالیات می گیرند. حداکثر نرخ مالیات 35٪ بر درآمد سالانه مشاغل یا حرفه ای که از 32.500 یورو بیشتر است اعمال می شود.

انواع مالیات ها + قوانین مالیاتی ایرانی آمریکایی های مقیم در ایران
نرخ مالیات بر درآمد شخصی در ایران

مالیات های دیگر

 

[hover_color align=”center” background=”#d94574″ background_hover=”#c42525″ border=”” border_hover=”” border_width=”2px” padding=”20px 15px” link=”” target=”” class=”” style=”]ایران هیچگونه مالیات بر خالص ثروت وضع نمی کند.[/hover_color]

 

نرخ مالیات و به ترتیب از انتقال املاک و مستغلات و سرقفلی اخذ می شود.

مالیات بر ارث و هدیه طبق یک طرح مالیاتی پیشرو محاسبه می شود. نرخ چنین مالیاتی [highlight background=”#00a876″ color=”#00a876″”]به طبقه ای که وراث به آن تعلق دارند و به ارزش آن چیز مشمول مالیات[/highlight]بستگی دارد. نرخ مالیات بر ارث و هدیه بین 5 تا 65 درصد متفاوت است.

قوانین مالیاتی ایرانی آمریکایی های مقیم ایران

بر مقررات دفتر کنترل دارایی های خارجی (دفتر کنترل دارایی های خارجی) در مورد مالیات بین المللی بین ایران و ایالات متحده، حساب های خارج از کشور و هدایای خارجی تمرکز دارد و نمایندگان مشتریان این دفتر و مالیات در سراسر کشور است. و همچنین قرار ملاقات تلفنی بصورت تلفنی کاملا رایگان است.

 

[hover_color align=”center” background=”#d94574″ background_hover=”#c42525″ border=”” border_hover=”” border_width=”2px” padding=”20px 15px” link=”” target=”” class=”” style=”]همچنین میتوانید مقاله: مالیات بر درآمد مشاغل شخصی + ضرورت ایجاد مالیات بر درآمد شخصی را نیز بخوانید.[/hover_color]

 

اگر شما یک دارنده گرین کارت ایالات متحده یا شهروند ایالات متحده هستید[highlight background=”#00a876″ color=”#00a876″”](یک شخص آمریکایی تحت کد درآمد داخلی 7701 (b))[/highlight] و در ایران زندگی می کنید، بدون در نظر گرفتن محل درآمد خود از درآمد جهانی خود مالیات می گیرید.

علاوه بر این، شما تحت قوانین مالیاتی بین المللی ایالات متحده قرار دارید، از جمله گزارش حساب های بانکی و مالی خارجی، قانون انطباق مالیاتی حساب های خارجی (قانون انطباق مالیاتی حساب های خارجی)، در صورت نقض را در نظر بگیرید.

خبر خوب این است که شما ممکن است تا حدی از مبلغ (غرامت) بدست آمده در ایران را که سالانه برای تورم تنظیم می شود، جزو مالیات پرداختی خود کنار نگذارید.

[alert style=”info”] (97600 دلار برای 2013 ، 99200 دلار برای 2014 ، 100800 دلار برای 2015 ، 101،300 دلار برای 2016 ، 101 اگر در غیر اینصورت واجد شرایط باشید، 102،100 دلار برای 2017 ، 103،900 دلار برای 2018 ، و 105،900 دلار برای 2019) [/alert]

به عنوان مثال: در یک سال تقویمی بیش از 35 روز در ایالات متحده، تحت استثناء درآمد خارجی که در بخش 911 قانون درآمد داخلی ارائه شده است.

ممکن است مقادیر مسکن خارجی خاصی را کسر کنید. این محرومیت فقط با تشکیل به موقع اظهارنامه مالیاتی قابل انجام است. توجه به این نکته مهم است که این استثنا در مورد درآمد منفعل یا بدون درآمد حاصل نمی شود (به موارد زیر مراجعه کنید):

همچنین از الزامات تشکیل پروندهچشم پوشی نمی کند (میتوانید به پاراگراف بالا توجه کنید)

به طور کلی، سه دسته درآمد خارجی وجود دارد:

(1) درآمد کسب شده (2) درآمد بدون پول  و (3) درآمد متغیر.

(1) _ درآمد کسب شده شامل:

(1) حقوق و دستمزد

(2) کمیسیون

(3) پاداش

(4) هزینه ها و نکات حرفه ای

 

(2) _ درآمد بدون هزینه شامل:

(1) سود سهام

(2) سود

(3) سود سرمایه

(4) برنده شدن قمار

(5) نفقه

(6) مزایای تأمین اجتماعی

(7) سنوات

 

(3) _ درآمد متغیر: ممکن است به یکی از این دسته ها تقسیم شود:

(1) درآمد کسب و کار

(2) حق امتیاز

(3) اجاره

 

[hover_color align=”center” background=”#d94574″ background_hover=”#c42525″ border=”” border_hover=”” border_width=”2px” padding=”20px 15px” link=”” target=”” class=”” style=”]خبر بد این است که متأسفانه اشتغال شما در ایران ممکن است ناقض قوانین تحریم های ایالات متحده علیه ایران باشد.[/hover_color]

 

که به آن مقررات معاملات و تحریم های ایران (موسسه مطالعات و تحقیقات تجارت) نیز می گویند. که توسط (دفتر کنترل دارایی های خارجی) اجرا می شود. باهوش است

استثناهای خاصی در موسسه ذکر شده وجود دارد. به عنوان مثال: اشتغال در بانک جهانی، صندوق بین المللی پول یا سایر سازمان های مرتبط با سازمان ملل که ممکن است مجاز باشند، در این شرایط از کارفرمای بالقوه خود بخواهید اطمینان حاصل کند که کار شما در ایران به درستی و هوشمند است.

در غیر اینصورت توسط (دفتر کنترل دارایی های خارجی) مجاز است. همچنین درآمد خود اشتغالی شما در ایران حتی اگر توسط این دفتر مجاز باشد، فقط برای اهداف مالیات بر درآمد مستثنی است و نه برای تأمین اجتماعی یا خدمات دیگر.

علاوه بر این ممکن است به دلیل تحریم های اقتصادی علیه ایران، مالیات بر درآمد خارجی را برای مالیات پرداختی در ایران پرداخت نکنید. اما ممکن است آن را به عنوان هزینه کسر کنند.

براساس موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی، [highlight background=”#00a876″ color=”#00a876″”]شخص با تابعیت آمریکایی مجاز به افتتاح حساب بانکی در ایران[/highlight] نیست.

 

نقض ناخواسته قوانین (دفتر کنترل دارایی های خارجی) در ایران

در صورتی که شما (با تابعیت آمریکایی) بدون اطلاع از (موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی) در ایران کار کرده اید

و خواندن این مقاله باعث ایجاد کنجکاوی در مورد اینکه آیا شما هرگونه قانون ایالات متحده را نقض کرده اید هستید، می توانید از مجموعه مالی و مالیاتی متین از کارشناس ارشد امور مالی مجموعه آقای مهران امیر احمدی مشاوره حقوقی بگیرید.

 

 

بیشتر بخوانید:

 

_ قانون کار در جمهوری اسلامی (ایران) + تبصره ها (بخش اول)
_ قانون کار در جمهوری اسلامی (ایران) + تبصره ها (بخش دوم)
_ قانون کار در جمهوری اسلامی (ایران) + تبصره ها (بخش سوم)
_ اهمیت حیاتی ارتباطات تجاری در زمینه حسابداری
_ مجموعه ای از پرکاربردترین اصطلاحاتی حسابداری که حسابداران باید بداند!
_ چگونه یک حسابدار خوب استخدام کنیم؟ + راه های تشخیص حسابدار با تجربه
_ حسابدار با یک دفتردار چه تفاوت هایی دارند؟
_ ۷ مسئله برتر حسابداران در سال ۲۰۲۱ و چگونگی غلبه بر آنها
_ ممیز مالیاتی چه کسی است؟ + وظایف، ویژگی ها و اهمیت ممیز مالیاتی در حوزه حسابرسی
_ دفتر حساب کل چیست؟ + کارایی و چرایی استفاده از این دفاتر
_ حسابداری چیست؟ + انواع حسابداری و چرایی اهمیت آن برای یک تجارت
_ از محاسبان قسم خورده تا حسابداران رسمی
_ سوالات متداول درباره مالیات و (مالیات بر ارزش افزوده) در ایران

 

[hover_color align=”center” background=”#044675″ background_hover=”#044675″ border=”” border_hover=”” border_width=”2px” border_radius= “10px” padding=”20px 15px” link=”” target=”” class=”” style=”]اگر این مقاله برای شما مفید و کارآمد بود، خوشحال میشویم برای افراد دیگری که به دنبال جواب سوالات خود در این مطلب میگردند، با به اشتراک گذاری این مقاله به آنها کمک کنید.[/hover_color]

 

برای اشتراک در شبکه های اجتماعی از آیکون های زیر استفاده نمایید

[icon_bar icon=”icon-instagram” link=”https://www.instagram.com/matinaccounting/” target=”” size=”large” social=”instagram”] [icon_bar icon=”icon-twitter” link=”https://twitter.com/group_matin” target=”” size=”large” social=”twitter”] [icon_bar icon=”icon-linkedin” link=”https://www.linkedin.com/in/mehran-amirahmadi-534999216/” target=”” size=”large” social=”linkedin”] [icon_bar icon=”icon-youtube” link=”https://www.youtube.com/channel/UCCrJmvjty-aTX36DtibVBJw” target=”” size=”large” social=”youtube”]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

واتساپ
تماس صوتی
ارتباط گروه مشاورین مالی و مالیاتی متین