حسابداری چیست؟ + انواع حسابداری و چرایی اهمیت آن برای یک تجارت

حسابداری چیست؟ + انواع حسابداری و چرایی اهمیت آن برای یک تجارت

حسابداری چیست؟ به علاوه انواع و چرایی اهمیت آن

 

آنچه در این مقاله به اختصار خواهید خوانید:

  • حسابداری چیست؟
  • حسابداری در مقابل دفتر داری
  • چرخه حسابداری
  • انواع مختلف حسابداری

زمان مورد نیاز برای خواندن این مقاله: 10 دقیقه


[divider height=”45″ style=”default” line=”default” color=”” themecolor=”0″]

[hover_color align=”right” background=”#0589ad” background_hover=”#0589ad” border=”” border_hover=”” border_width=”2px” padding=”20px 15px” link=”” target=”” class=”” style=”]ما در این مقاله سعی بر این داشتیم تا برای سهولت در اطلاع از (معنی ومفهوم کلی حسابداری) برای افراد داخل یا خارج از ایران، پرسش و پاسخ هایی که از مجموعه مالی و مالیاتی متین شده است را برایتان دسته بندی و یکجا در اختیار شما مطالعه کننده گرامی قرار بدهیم.[/hover_color]

حسابداری چیست؟ + انواع حسابداری و چرایی اهمیت آن برای یک تجارت
حسابداری چیست؟

حسابداری چیست؟

یک تعریف ساده از “حسابداری”

در پاسخ به حسابداری چیست؟ میتوان اینطور گفت که: حسابداری نحوه کسب و کار شما، ثبت و سازماندهی و درک اطلاعات مالی آن است.

شما می توانید حسابداری را به عنوان یک ماشین بزرگ تصور کنید که اطلاعات مالی خام را در آن قرار می دهید. سوابق کلیه معاملات تجاری، مالیات، پیش بینی ها و غیره که پس از آن داستان ساده ای در مورد وضعیت مالی کسب و کار شما آغاز می شود.

حسابداری به شما می گوید که آیا سود کسب می کنید یا خیر.  جریان نقدینگی شما چیست؟ ارزش فعلی دارایی ها و بدهی های شرکت شما چیست؟ و در واقع کدام قسمت از تجارت شما درآمد کسب می کند.

حسابداری در مقابل دفترداری

حسابداری و دفترداری از بسیاری جهات با هم همپوشانی دارند. برخی می گویند دفنرداری یکی از جنبه های حسابداری است. اما اگر می خواهید آنها را از هم جدا کنید، می توانید بگویید که حسابداری نحوه ثبت و طبقه بندی معاملات مالی شما است.

در حالی که حسابداری از این داده های مالی به خوبی استفاده می کند از طریق تجزیه و تحلیل، استراتژی و برنامه ریزی مالیاتی.

چرخه حسابداری

حسابداری از لحظه ورود معامله تجاری، هر فعالیت یا رویدادی که با پول تجارت شما درگیر شود را از در دفتر شرکت شما شروع می کند.

ثبت معاملات تجاری از این طریق بخشی از حسابداری است. و حسابداری اولین مرحله از آنچه حسابداران “چرخه حسابداری” می نامند است: فرایندی که برای دریافت اطلاعات مالی خام و تفکیک گزارشهای مالی دقیق و سازگار طراحی شده است.

 

چرخه حسابداری دارای شش مرحله اصلی است:

1. تجزیه و تحلیل و ثبت معاملات (جستجوی فاکتورها، صورت حساب های بانکی و غیره)

2. ارسال معاملات به دفتر (طبق قوانین حسابداری دوبار ورود)

3. تراز آزمایشی تنظیم نشده را تهیه کنید (این شامل لیست تمام حساب های کسب و کار شما و کشف موجودی آنها است)

4. ورودی های تنظیم را در پایان دوره آماده کنید

5. تراز آزمایشی تنظیم شده تهیه کنید

6. تهیه صورتهای مالی

 

[alert style=”warning”]بیشتر این قوانین و فرایندها توسط نرم افزار حسابداری خودکار انجام می شود ، بنابراین ما می خواهیم جزئیات مهم چرخه حسابداری را نادیده بگیریم و در مورد محصول نهایی صحبت کنیم:[/alert]

صورتهای مالی: صورتهای مالی گزارشی است که خلاصه عملکرد شما از نظر مالی را بیان می کند.

صورتهای مالی سه نوع اصلی دارد: ترازنامه، صورت سود و زیان و صورت جریان وجوه نقد. آنها با هم به شما می گویند پول کسب و کار شما کجاست و چگونه به آنجا رسیده است!

[alert style=”info”]بگذارید بگوییم شما یک مربی موج سواری مستقل هستید که برای دروس موج سواری به مشتریان قبض خدمات می دهید. صورتهای مالی می تواند به شما بگوید که سودآورترین ماههای کاری شما چیست، چه مقدار پول برای لوازم مصرف کرده اید و ارزش کل تجارت شما چقدر است![/alert]

صورتهای مالی را می توان با استفاده از نرم افزار حسابداری به راحتی تهیه کرد، یا می توانید از یک حسابدار بخواهید که این کار را برای شما انجام دهد.

 

اصول حسابداری چیست؟ و اصول عمومی پذیرفته شده (GAAP)

این اصول برای هر شرکتی متفاوت است. اما برای انجام مقایسه دقیق مالی بین شرکت ها  ما به زبان مشترکی برای توصیف هر یک از آنها نیاز داریم.

این اصول پذیرفته شده حسابداری عبارتند از: یک سری استانداردها و رویه هایی که حسابداران در همه شرکت ها هنگام تهیه صورتهای مالی باید از آنها پیروی کنند.

اصول مذکور توسط یک نهاد غیردولتی به نام هیئت استانداردهای حسابداری مالی تنظیم می شود و قانونی برای اجرای آنها وجود ندارد، اما بیشتر وام دهندگان و شرکای تجاری در ایران به شما ملزم می شوند که به این اصول پایبند باشید (اگر در خارج از ایران هستید، از سیستم متفاوتی به نام استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی باید استفاده کنید.)

 

انواع مختلف حسابداری

حسابداری چیست؟ + انواع حسابداری و چرایی اهمیت آن برای یک تجارت
انواع مختلف و استاندارد حسابداری

حسابداری مالی

هر سال شرکت شما صورتهای مالی ای ایجاد می کند که افراد خارج از شرکت شما، افرادی مانند سرمایه گذاران، وام دهندگان، سازمان های دولتی، حسابرسان، خریداران بالقوه و غیره… می توانند از آنها برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سلامت مالی شرکت شما استفاده کنند. تهیه صورتهای مالی سالانه شرکت به این روش، حسابداری مالی نامیده می شود.

 

حسابداری مدیریتی

حسابداری مدیریتی مشابه حسابداری مالی است، با دو استثنا مهم:

اظهارات تولید شده توسط حسابداری مدیریتی فقط برای استفاده داخلی است. آنها بسیار بیشتر تولید می شوند و اغلب به صورت ماهانه یا 3 ماهه

اگر مشاغل شما به حدی برسد که نیاز به استخدام حسابدار به صورت تمام وقت داشته باشید، بیشتر وقت آنها با حسابداری مدیریتی صرف می شود. شما برای تهیه گزارش هایی که به طور منظم در مورد سلامت مالی شرکت ارائه می دهند و به شما در تفسیر این گزارش ها کمک می کنند، به آنها پول پرداخت خواهید کرد.

 

حسابداری مالیاتی

وقتی حسابدار شما توصیه هایی را برای نحوه استفاده حداکثر از اظهارنامه مالیاتی به شما ارائه می دهد، این حسابداری مالیاتی است.

حسابداری مالیاتی توسط سرویس درآمد داخلی  تنظیم می شود و سازمان امور مالیاتی از نظر قانونی از حسابداری مالیاتی شما الزام به کد درآمد داخلی (کمیته نجات بین المللی) پیروی می کند.

حسابداری مالیاتی در واقع اطمینان از این است که شما مالیات بیشتری را از آنچه قانوناً توسط اداره امور مالیات ملزم می کند، پرداخت نمی کنید.

 

حسابداری هزینه

شما هر زمان که می خواهید بفهمید چگونه حاشیه سود خود را افزایش دهید یا اینکه تصمیم بگیرید که آیا افزایش قیمت ایده خوبی است، شما در حال حساب کردن هزینه هستید.

حسابداری هزینه شامل تجزیه و تحلیل تمام هزینه های مرتبط با تولید یک خروجی (چه یک محصول یا خدمات فیزیکی باشد) به منظور تصمیم گیری بهتر در مورد قیمت گذاری، هزینه و موجودی کالا

حسابداری هزینه از حسابداری مدیریتی تغذیه می کند زیرا مدیران از گزارشات حسابداری هزینه برای تصمیم گیری بهتر در مورد تجارت استفاده می کنند. و همچنین از حسابداری مالی تغذیه می کنند، زیرا داده های هزینه یابی هنگام تهیه ترازنامه اغلب مورد نیاز است.

 

حسابداری اعتباری

حسابداری اعتباری شامل تجزیه و تحلیل کلیه صورتحساب ها و بدهی های پرداخت نشده شرکت و اطمینان از این است که وجه نقد شرکت به طور مداوم در پرداخت هزینه آنها بسته نشده است.

حسابداری اعتباری می تواند یکی از دشوارترین نوع حسابداری باشد که به خوبی انجام می شود، زیرا معمولاً شامل گفتن چیزی است که نمی خواهد از فرد بشنود (مانند حسابدار شما که به شما می گوید باید کمتر قرض بگیرید)

[alert style=”warning”]چرا حسابداری برای تجارت کوچک شما اهمیت دارد؟ زیرا حسابداری به شما کمک می کند تا برای رشد برنامه ریزی کنید[/alert]

هر سفر عالی با یک نقشه راه آغاز می شود. وقتی برای رشد شرکت خود برنامه ریزی می کنید، تعیین اهداف ضروری است.

حسابداری چیست؟ + انواع حسابداری و چرایی اهمیت آن برای یک تجارت
حسابداری چیست؟ مجموعه مالی و مالیاتی متین

سود شما باید یک سال دیگر چگونه باشد؟ در عرض پنج سال چطور؟

صورتهای مالی به شما امکان می دهد که به سرعت رشد و توسعه تجارت خود را ارزیابی نمایید بدون صورت های مالی دقیق، بازگشت به معیارهای ساده مانند “رشد فروش” که تصویر مالی کاملی برای شما ایجاد نمی کند، وسوسه انگیز است.

آیا هزینه کالاهای فروخته شده شما افزایش یافته است؟ آیا حاشیه ها باریک ترند؟ آیا اهداف رشد شما منطقی است؟ بدون صورت های مالی، پاسخ عینی نخواهید داشت.

 

حسابداری برای تأمین وام ضروری است زیرا صورت های مالی به روز، محل استقرار شرکت شما را نشان می دهد. و اگر می خواهید هزینه تجارت کوچک خود را با وام تأمین کنید، این امر ضروری است.

به عنوان مثال: فرض کنید می خواهید از طریق یکی از بانک های بزرگ برای وام انجمن تجارت کوچک خود اقدام کنید. شما باید به طور متوسط سه سال صورتهای مالی به علاوه پیش بینی جریان نقدی یک ساله ارائه دهید. در صورت نداشتن سیستم حسابداری در محل تحویل، هر یک از این موارد عملاً غیرممکن است.

برای بدست آوردن سرمایه گذاران یا فروش تجارت خود به حسابداری نیاز دارید

ممکن است شما در حال حاضر قصد نداشته باشید از سرمایه گذاران انتظاری داشته باشید یا تجارت خود را بفروشید. اما بهتر است گزینه های خود را باز بگذارید و بهترین راه برای انجام این کار این است که اکنون یک سیستم حسابداری مناسب راه اندازی شود.

[alert style=”warning”]سرمایه گذاران یا خریداران بالقوه انتظار سوابق حسابداری را دارند که اثبات سودآوری و رشد سریع تجارت شماست. این سوابق باید توسط (یک حسابدار رسمی) ارائه شود.[/alert]

 

حسابداری به شما کمک می کند حقوق دریافت کنید

وقتی مشتری به شما بدهکار است، به عنوان حساب های دریافتنی (واقعیت افزوده) در ترازنامه شما ظاهر می شود. این کار یا توسط نرم افزار حسابداری یا حسابدار شما تهیه می شود.

ترازنامه به شما می گوید که چه مقدار از (واقعیت افزوده) خود را در طول ماه به جیب زده اید و چه مقدار هنوز معوق است.

با مراجعه به ترازنامه خود، می توانید میزان تأثیرگذاری در پرداخت را پیگیری کنید. سپس می توانید فرآیندهایی را تنظیم کنید که مهلت های پرداخت سخت تر یا پیگیری بهتر با مشتریان را کسب کنید تا مطمئن شوید پولی را که به دست آورده اید در صورت نیاز به دست می آورید.

[hover_color align=”right” background=”#549e68″ background_hover=”#1cada6″ border=”” border_hover=”” border_width=”2px” padding=”20px 15px” link=”” target=”” class=”” style=”]حسابداری شما را از زندان دور می کند (یا حداقل شما را از جریمه ها نجات می دهد)[/hover_color]

با رشد کسب و کار شما، پیگیری کلیه تعهدات گزارش اطلاعات مالیاتی دشوار است. علاوه بر این اگر در گزارش های مالی شما اشتباهاتی وجود داشته باشد، خطر گزارش نادرست درآمد خود را دارید. در هر صورت اشتباه شما می تواند (خدمات درآمد داخلی) شما را در شرایط دشواری قرار دهد.

حسابداری جامع

سوابق مالی کامل و دقیقی به شما می دهد که خطر نقض قوانین مالیاتی را کاهش می دهد. و هنگامی که یک حسابدار دارید که مالیات خود را برای شما ثبت می کند، می توانید مطمئن شوید که این کار به طور دقیق و به موقع انجام می شود.

حسابداری به شما کمک می کند تا مقدار مناسب مالیات را پرداخت کنید (و نه یک تومان بیشتر)

اگر قبض کامل مالیات خود را پرداخت نکنید، سازمان امور مالیاتی شما را جریمه می کند. اما آنها به شما برای پرداخت بیش از حد یک ستاره نمی دهند!

اگر کسب و کار شما به طور مداوم بازپرداخت مالیات زیادی دریافت می کند، می توانید بگویید که بیش از حد مالیات پرداخت می کنید.

به یاد داشته باشید: بازپرداخت مالیات پول نقد رایگان از سازمان امور مالیاتی نیست. این پول در اختیار دولت است در حالی که شما می توانستید آن را در تجارت خود سرمایه گذاری کنید.

بازپرداخت ها غالباً نتیجه محاسبه اشتباه سه ماهه برآورد مالیات است. برای محاسبه دقیق پرداخت های مالیاتی سه ماهه، باید درآمد خود را پیش بینی کنید. تقریباً غیرممکن است که این کار را بدون سوابق مالی دقیق تولید شده از طریق حسابداری دقیق انجام دهید.

حسابداری چیست؟ + انواع حسابداری و چرایی اهمیت آن برای یک تجارت
کارهایی که یک حسابدار انجام می دهد

کاری که یک حسابدار انجام می دهد

همانطور که در پاسخ به این سوال که حسابداری چیست؟ تا به اینجای مقاله به تمام مطالب کاربردی اشاره شد، اکنون زمان آن رسیده است که بدانیم یک حسابدار چه ویژگی هایی دارد:

یک حسابدار ماهر با پیش بینی نیازهای مالی خود با اعلام وضعیت مالی شرکت به شما بدون اصطلاحات قانونی، در وقت شما صرفه جویی می کند.

آنها همچنین می توانند دانش و بینشی در اختیار شما قرار دهند که برای افراد غیر حسابدار غیرقابل دسترسی است. مواردی مانند کسر مالیات که حتی نمی دانید صلاحیت آنها را دارید، قوانین مالیاتی که نمی دانید از آنها تخطی می کنید و بهترین روشها هنگام کار در شرکتهای دیگر صنعت شما وجود دارد.

[hover_color align=”right” background=”#549e68″ background_hover=”#1cada6″ border=”” border_hover=”” border_width=”2px” padding=”20px 15px” link=”” target=”” class=”” style=”]اگر این مواردی است که هم اکنون تجارت شما می تواند از آنها بهره مند شود، ممکن است زمان استخدام یک حسابدار فرا رسیده باشد![/hover_color]

 

 

بیشتر بخوانید:

 

_ قانون کار در جمهوری اسلامی (ایران) + تبصره ها (بخش اول)
_ قانون کار در جمهوری اسلامی (ایران) + تبصره ها (بخش دوم)
_ قانون کار در جمهوری اسلامی (ایران) + تبصره ها (بخش سوم)
_ اهمیت حیاتی ارتباطات تجاری در زمینه حسابداری
_ مجموعه ای از پرکاربردترین اصطلاحاتی حسابداری که حسابداران باید بداند!
_ چگونه یک حسابدار خوب استخدام کنیم؟ + راه های تشخیص حسابدار با تجربه
_ حسابدار با یک دفتردار چه تفاوت هایی دارند؟
_ ۷ مسئله برتر حسابداران در سال ۲۰۲۱ و چگونگی غلبه بر آنها
_ ممیز مالیاتی چه کسی است؟ + وظایف، ویژگی ها و اهمیت ممیز مالیاتی در حوزه حسابرسی
_ دفتر حساب کل چیست؟ + کارایی و چرایی استفاده از این دفاتر
_ حسابداری چیست؟ + انواع حسابداری و چرایی اهمیت آن برای یک تجارت
_ از محاسبان قسم خورده تا حسابداران رسمی
_ سوالات متداول درباره مالیات و (مالیات بر ارزش افزوده) در ایران
_ مالیات بر ارث املاک + مالیات بر مستغلات
_ بیمه بیکاری چیست؟ شرایط و قانون بیمه بیکاری سال 1400

 

[hover_color align=”center” background=”#044675″ background_hover=”#044675″ border=”” border_hover=”” border_width=”2px” border_radius= “10px” padding=”20px 15px” link=”” target=”” class=”” style=”]اگر این مقاله برای شما مفید و کارآمد بود، خوشحال میشویم برای افراد دیگری که به دنبال جواب سوالات خود در این مطلب میگردند، با به اشتراک گذاری این مقاله به آنها کمک کنید.[/hover_color]

 

برای اشتراک در شبکه های اجتماعی از آیکون های زیر استفاده نمایید

[icon_bar icon=”icon-instagram” link=”https://www.instagram.com/matinaccounting/” target=”” size=”large” social=”instagram”] [icon_bar icon=”icon-twitter” link=”https://twitter.com/group_matin” target=”” size=”large” social=”twitter”] [icon_bar icon=”icon-linkedin” link=”https://www.linkedin.com/in/mehran-amirahmadi-534999216/” target=”” size=”large” social=”linkedin”] [icon_bar icon=”icon-youtube” link=”https://www.youtube.com/channel/UCCrJmvjty-aTX36DtibVBJw” target=”” size=”large” social=”youtube”]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

واتساپ
تماس صوتی
ارتباط گروه مشاورین مالی و مالیاتی متین