سهام چیست؟ + انواع و اقسام سهام

سهام چیست؟ + انواع و اقسام سهام

سهام چیست؟ + انواع و اقسام سهام

 

آنچه در این مقاله به اختصار خواهید خوانید:

 

  • سهام چیست؟
  • روشهای کلیدی
  • درک سهام
  • سهامداران و مالکیت سهام
  • سهام عادی در مقابل سهام ترجیحی
  • سهام در مقابل اوراق قرضه
  • سوالات متداول

 

زمان مورد نیاز برای خواندن این مقاله: 7 دقیقه
[divider height=”45″ style=”default” line=”default” color=”” themecolor=”0″]

[hover_color align=”right” background=”#0589ad” background_hover=”#0589ad” border=”” border_hover=”” border_width=”2px” padding=”20px 15px” link=”” target=”” class=”” style=”]ما در این مقاله سعی بر این داشتیم تا برای سهولت در اطلاع از (چیستی و چرایی سهام) برای افراد داخل یا خارج از ایران، پرسش و پاسخ هایی که از مجموعه مالی و مالیاتی متین شده است را برایتان دسته بندی و یکجا در اختیار شما مطالعه کننده گرامی قرار بدهیم.[/hover_color]

 

سهام چیست؟

سهام (همچنین به عنوان حقوق صاحبان سهام شناخته می شود) اوراق بهاداری است که نشان دهنده مالکیت کسری از یک شرکت است. این حق مالک سهام را به نسبت دارایی و سود شرکت برابر با مقدار سهام آنها می دهد. به واحدهای سهام “یک سهم” گفته می شود.

سهام عمدتا در بورس اوراق بهادار خریداری و فروخته می شود ، اگرچه فروش خصوصی نیز می تواند وجود داشته باشد و پایه و اساس پرتفوی سرمایه گذاران منفرد است. این معاملات باید با مقررات دولت مطابقت داشته باشد که هدف آن محافظت از سرمایه گذاران در برابر اقدامات تقلبی است. در طول تاریخ ، آنها در مقایسه با سایر سرمایه گذاری ها در طولانی مدت عملکرد بهتری داشته اند .1 این سرمایه گذاری را می توان از اکثر کارگزاران سهام آنلاین خریداری کرد.

"<yoastmark

روشهای کلیدی

سهام نوعی تضمین است که نشان می دهد دارنده مالکیت نسبی در شرکت صادر کننده دارد.
شرکت ها برای جمع آوری کمک مالی برای فعالیت در مشاغل خود سهام (صادر) می کنند. سهام دو نوع اصلی دارد: متداول و ممتاز.
سهام بیشتر در بورس اوراق بهادار خریداری و فروخته می شود ، اگرچه فروش خصوصی نیز می تواند وجود داشته باشد و تقریباً پایه و اساس هر پرتفوی است.
از نظر تاریخی ، آنها در مقایسه با اکثر سرمایه گذاری های دیگر در طولانی مدت عملکرد بهتری داشته اند.

درک سهام

شرکت ها برای جمع آوری کمک مالی برای فعالیت در مشاغل خود سهام (صادر) می کنند. صاحب سهام (سهامدار) اکنون قطعه ای از شرکت را خریده است و بسته به نوع سهام موجود، ممکن است بخشی از دارایی و سود آن را ادعا کند.

به عبارت دیگر، سهامدار اکنون مالک شرکت صادر کننده است. مالکیت با توجه به تعداد سهام یک شخص نسبت به تعداد سهام مانده خود تعیین می شود. به عنوان مثال، اگر شرکتی 1000 سهم سهام برجسته داشته باشد و یک نفر 100 سهم داشته باشد، آن شخص 10٪ دارایی و درآمد شرکت را در اختیار خواهد داشت.

دارندگان سهام شرکت های سهامی ندارند. آنها سهام سهام صادر شده توسط شرکت ها را دارند. اما شرکت ها نوع خاصی از سازمان ها هستند زیرا قانون با آنها به عنوان اشخاص حقوقی رفتار می کند. به عبارت دیگر، شرکت ها مالیات می دهند، می توانند وام بگیرند، می توانند املاک داشته باشند، می توانند از آن شکایت کنند، و غیره…

[alert style=”error”]این ایده که یک شرکت “شخص” است به این معنی است که شرکت صاحب دارایی های خود است. یک دفتر شرکتی پر از صندلی و میز متعلق به شرکت است و متعلق به سهامداران نیست.[/alert]

این تمایز از این جهت مهم است که املاک شرکتها به طور قانونی از دارایی سهامداران جدا شده است که این امر مسئولیت شرکت و سهامدار را محدود می کند. اگر شرکت ورشکست شود، قاضی می تواند کلیه دارایی های آن را فروخته باشد – اما دارایی های شخصی شما در معرض خطر نیستند.

دادگاه حتی نمی تواند شما را مجبور به فروش سهام خود کند، گرچه ارزش سهام شما به شدت کاهش خواهد یافت. به همین ترتیب، اگر یک سهامدار عمده ورشکست شود، او نمی تواند دارایی های شرکت را برای پرداخت طلبکاران خود بفروشد.

سهامداران و مالکیت سهام

آنچه سهامداران واقعاً دارند سهام صادره از طرف شرکت است. و شرکت صاحب دارایی های نگهداری شده توسط یک شرکت است. بنابراین اگر 33٪ سهام یک شرکت را در اختیار دارید، ادعا اینکه مالک یک سوم آن شرکت هستید نادرست است. به جای آن صحیح است که بگویید شما 100٪ از یک سوم سهام شرکت را در اختیار دارید.

سهامداران نمی توانند مطابق میل خود با یک شرکت یا دارایی های آن کار کنند. یک سهامدار نمی تواند با صندلی بیرون برود زیرا شرکت صاحب آن صندلی است، نه سهامدار. این به عنوان “تفکیک مالکیت و کنترل” شناخته می شود.

داشتن سهام به شما این حق را می دهد که در جلسات سهامداران رأی دهید، سود سهام (که سود شرکت است) را در صورت و زمان توزیع دریافت کنید و به شما این حق را می دهد که سهام خود را به شخص دیگری بفروشید.

اگر صاحب اکثریت سهام باشید، قدرت رای گیری شما افزایش می یابد تا بتوانید با تعیین هیئت مدیره آن، شرکت را به طور غیرمستقیم کنترل کنید. این امر هنگامی آشکار می شود که یک شرکت شرکت دیگری را بخرد: خرید ساختمان، صندلی ها، کارمندان؛ تمام سهام را خریداری می کند.

[alert style=”warning”]هیئت مدیره مسئول افزایش ارزش شاخو برگ های شرکت است و اغلب این کار را با استخدام مدیران حرفه ای یا افسران مانند مدیر ارشد اجرایی یا مدیر عامل انجام می دهد.[/alert]

برای اکثر سهامداران عادی، عدم توانایی مدیریت شرکت مسئله چندان مهمی نیست. اهمیت سهامدار بودن این است که شما به بخشی از سود شرکت مستحق هستید، که همانطور که خواهیم دید، پایه و اساس ارزش سهام است. هرچه سهام بیشتری داشته باشید، بخشی از سود شما بیشتر می شود.

با این حال، بسیاری از سود سهام پرداخت نمی کنند و در عوض سود خود را مجدداً برای رشد شرکت سرمایه گذاری می کنند. با این حال، این سودهای انباشته هنوز در ارزش سهام منعکس می شود.

سهام عادی در مقابل سهام ترجیحی

"<yoastmark

سهام دو نوع اصلی دارد: متداول و ممتاز. عادی معمولاً به مالک این حق را می دهد که در جلسات سهامداران رأی دهد و سود پرداختی توسط شرکت را دریافت کند. سهامداران ترجیحی معمولاً حق رأی ندارند، هرچند نسبت به سهامداران عادی ادعای بالاتری در مورد دارایی و درآمد دارید. به عنوان مثال: صاحبان ممتاز (مانند لری پیج) سود سهام قبل از سهامداران عادی دریافت می کنند و در صورت ورشکستگی و انحلال شرکت، اولویت دارند.

[hover_color align=”right” background=”#0589ad” background_hover=”#0589ad” border=”” border_hover=”” border_width=”2px” padding=”20px 15px” link=”” target=”” class=”” style=”]اولین سهام عادی که تاکنون منتشر شده توسط شرکت شرقی هلند در سال 1602 عرضه شده است.[/hover_color]

هر زمان که نیاز به جمع آوری پول نقد اضافی باشد، شرکتها می توانند سهام جدید منتشر کنند. این فرآیند مالکیت و حقوق سهامداران موجود را کاهش می دهد (به شرطی که هیچ یک از پیشنهادهای جدید را خریداری نکنند) شرکت ها همچنین می توانند بازپرداخت سهام را انجام دهند که به نفع سهامداران فعلی باشد زیرا باعث افزایش ارزش سهام آنها می شود.

سهام در مقابل اوراق قرضه

توسط شرکت ها برای جمع آوری سرمایه، پرداخت شده یا سهم به منظور رشد تجارت یا انجام پروژه های جدید صادر می شود. اینکه کسی سهام را هنگام انتشار سهام (در بازار اصلی) یا از سهامدار دیگری (در بازار ثانویه) مستقیماً از شرکت خریداری می کند، تمایزهای مهمی وجود دارد. وقتی شرکت سهامی را منتشر می کند، این کار را در ازای دریافت پول انجام می دهد.

اوراق قرضه از جهات مختلف با سهام تفاوت اساسی دارد. اول، دارندگان اوراق قرضه بستانکار شرکت هستند و حق بهره و همچنین بازپرداخت اصل پول را دارند. در صورت ورشکستگی، طلبکاران نسبت به سایر ذینفعان از اولویت قانونی برخوردار هستند و اگر شرکتی برای بازپرداخت دارایی مجبور به فروش دارایی شود، ابتدا کل آنها منصرف می شود.

از طرف دیگر سهامداران در صف آخر هستند و در صورت ورشکستگی غالباً چیزی یا سکه ای صرف دلار دریافت نمی کنند. این بدان معناست که سهام ذاتاً دارای ریسک بیشتری هستند که اوراق قرضه می شوند

سوالات متداول

 

سهام چیست؟

سهام نوعی اوراق بهادار است که به دارنده آن حق کسری مالکیت در یک شرکت را می دهد. از طریق مالکیت این سهام، ممکن است بخشی از درآمد شرکت به دارنده اعطا شود که به عنوان سود تقسیم می شود. به طور کلی، دو نوع سهام عمده، متداول و ترجیحی وجود دارد.

سهامداران عادی حق دریافت سود سهام و رای دادن در جلسات سهامداران را دارند، در حالی که سهامداران ممتاز حق رأی محدود یا فاقد آن را دارند. سهامداران ترجیحی معمولاً سودهای بالاتری از سود سهام دریافت می کنند و در صورت تصفیه ، مطالبات بیشتری نسبت به سهامداران عادی در مورد دارایی ها دارند.

چگونه سهام خریداری می کنید؟

اغلب در بورس اوراق بهادار مانند Nasdaq یا بورس اوراق بهادار نیویورک (NYSE) خرید و فروش می شود. پس از اینکه یک شرکت از طریق عرضه اولیه سهام (IPO) به بورس رفت سهام آنها برای خرید و فروش سرمایه گذاران در بورس در دسترس قرار می گیرد.

"<yoastmark

به طور معمول، سرمایه گذاران برای خرید سهام در بورس از یک حساب کارگزاری استفاده می کنند که در آن قیمت خرید (پیشنهاد) یا قیمت فروش بصورت (پیشنهاد) آورده شده است. قیمت از عوامل دیگر عرضه و تقاضا در بازار تحت تأثیر سایر متغیرها است.

تفاوت سهام و اوراق قرضه چیست؟

وقتی شرکتی با انتشار سهام سرمایه خود را جمع می کند، به دارنده حق سهم مالکیت در شرکت را دارد. در مقابل، وقتی شرکتی با فروش اوراق قرضه برای کسب و کار سرمایه جمع می کند، این اوراق نشان دهنده وام هایی از دارنده اوراق به شرکت است. اوراق قرضه شرایطی دارند که شرکت یا نهاد ملزم به پرداخت اصل اصل به همراه نرخ بهره در ازای دریافت این وام هستند. علاوه بر این، در صورت ورشکستگی، به دارندگان اوراق قرضه نسبت به سهامداران اولویت داده می شود، در حالی که سهامداران معمولاً در آخرین مطالبه دارایی قرار می گیرند.

 

بیشتر بخوانید:

_ مالیات بر ارث املاک + مالیات بر مستغلات
_ چگونه یک حسابدار خوب استخدام کنیم؟ + راه های تشخیص حسابدار با تجربه
_ حسابدار با یک دفتردار چه تفاوت هایی دارند؟
_ ممیز مالیاتی چه کسی است؟ + وظایف، ویژگی ها و اهمیت ممیز مالیاتی در حوزه حسابرسی
_ دفتر حساب کل چیست؟ + کارایی و چرایی استفاده از این دفاتر
_ حسابداری چیست؟ + انواع حسابداری و چرایی اهمیت آن برای یک تجارت
_ از محاسبان قسم خورده تا حسابداران رسمی
_ سوالات متداول درباره مالیات و (مالیات بر ارزش افزوده) در ایران
_ انواع مالیات ها + قوانین مالیاتی ایرانی آمریکایی های مقیم در ایران
_ سازمان بیمه تامین اجتماعی + انواع بیمه ها و قوانین بیمه ای حاکم بر جامعه
_ مالیات بر ارث املاک + مالیات بر مستغلات
_ حسابرسی مالی چیست؟ + هدف اصلی حسابرسی مالی
_ قوانین و مقررات بیمه ایران (سرمایه گذاران خارجی) + تبصره ها
_ حسابداری برای شرکت های نوپا و کوچک (بخش اول)
_ حسابداری برای شرکت های نوپا و کوچک (بخش دوم)
_ حسابرسی داخلی چیست؟ + کاربردها و ویژگی ها برای یک کسب و کار
_ سفته چیست؟ قوانین سفته و نحوه صدور آن
_ مالیات حقوق و دستمزد چیست و چه کسی آنها را پرداخت می کند؟
_ ترازنامه چیست + نحوه تحلیل و شناخت کامل اقلام

[hover_color align=”center” background=”#044675″ background_hover=”#044675″ border=”” border_hover=”” border_width=”2px” border_radius= “10px” padding=”20px 15px” link=”” target=”” class=”” style=”]اگر این مقاله برای شما مفید و کارآمد بود، خوشحال میشویم برای افراد دیگری که به دنبال جواب سوالات خود در این مطلب میگردند، با به اشتراک گذاری این مقاله به آنها کمک کنید.[/hover_color]

برای اشتراک در شبکه های اجتماعی از آیکون های زیر استفاده نمایید

[icon_bar icon=”icon-instagram” link=”https://www.instagram.com/matinaccounting/” target=”” size=”large” social=”instagram”] [icon_bar icon=”icon-twitter” link=”https://twitter.com/group_matin” target=”” size=”large” social=”twitter”] [icon_bar icon=”icon-linkedin” link=”https://www.linkedin.com/in/mehran-amirahmadi-534999216/” target=”” size=”large” social=”linkedin”] [icon_bar icon=”icon-youtube” link=”https://www.youtube.com/channel/UCCrJmvjty-aTX36DtibVBJw” target=”” size=”large” social=”youtube”]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.