همه چیز درباره معافیت های مالیاتی در اقتصاد ایران

زمان مورد نیاز برای خواندن این مقاله: 17 دقیقه

ما در این مقاله سعی بر این داشتیم تا برای سهولت در اطلاع از (چیستی و چرایی همه چیز درباره معافیت های مالیاتی در اقتصاد ایران) برای افراد داخل یا خارج از ایران، پرسش و پاسخ هایی که از مجموعه مالی و مالیاتی متین شده

است را برایتان دسته بندی و یکجا در اختیار شما مطالعه کننده گرامی قرار بدهیم.

معافیت های مالیاتی و استفاده از بخشودگی ها و جوایز خوش حسابی، متکی به آگاهی از قوانین و بخشنامه ها و ارائه هزینه های قابل قبول در دفاتر پلمپ شده ای است که طبق استاندارد ها و آیین نامه ها (مثل آئین نامه تنظیم  دفاتر) آماده شده باشد. این گزارش، شما را با معافیت ها و درصد ها و جرایم مربوطه آشنا می کند. لینک این گفتار را از طریق شبکه های اجتماعی، در اختیار همکاران و پیمانکاران و فعالان کسب و کار قرار دهید. نظرات خود را در بخش کامنت به اطلاع ما برسانید تا از مشاوره های لازم بهره مند شوید.

با ما همراه باشید.

واقعیت های مالیاتی و معافیت ها

در سال ۹۸ طبق تصویب نمایندگان مجلس و تصویب ماده از لایحه مالیات بر ارزش افروده، نرخ مالیات کالا ها و خدمات، ۹ درصد اعلام شد. متاسفانه نظام مالیاتی کشور مثل رژیم ارجاع بیمار در مراکز درمانی، وضعیت خوبی ندارد و از نظر معیار های بین المللی، در جایگاه مطلوبی قرار نداریم.

معاون طرح و برنامه وزیر صنعت، معدن  وتجارت، تابستان ۹۸ گفته بود که از نظر پرداخت مالیات، ایرانی ها جایگاه  ۱۴۹ را در بین ۱۹۰ کشور دنیا در اختیار دارند و این یعنی یک افتضاح در فرآیند توسعه و رونق اقتصادی. بخشودگی های جرایم مالیاتی و ارائه معافیت به بخشی از اقتصاد ایران، تلاش کرده تا مردم را با فرهنگ مالیات که عاملی برای تداوم توسعه اقتصادی کشور است، آشنا کند.

معافیت تجدید ارزیابی دارایی های شرکت های سهامی عام و شرکت های فعال در مناطق آزاد ویژه و تجاری، موضوعی است که برای شرکت های سهامی عام بورس، اتفاق خوشایندی بوده و تا حدی به بودجه کل  کشور در سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ مرتبط است.

 

همه چیز درباره معافیت های مالیاتی در اقتصاد ایران

سیاستی که در رواج بی عدالتی و  ایجاد فاصله طبقانی موثر بوده و هنوز ایرانیان، با مساله مالیات، کنار نیامده اند. این فرهنگ سبب شده تا سالانه صدها هزار میلیاردر در ایران، مالیات پرداخت نکنند و فرار مالیاتی، بیش از ۴۰ هزار  میلیارد تومان است.

اما هستند فعالان کسب و کاری که دوست دارند مالیات کم تری به صورت قانونی پرداخت کرده و به دنبال روش هایی باشند که طبق قانون، می توانند مالیات کم تری پرداخت کنند و حاشیه سود و ضریب نقدینگی خود را افزایش  دهند.

در این گفتار، شما را با روش هایی برای پرداخت کم تر مالیات آشنا می کنیم. روش هایی که می تواند در ایران عصر ۱۴۰۰ که دولت، درآمد نفتی را کاهش تا کسری بودجه را با بنزین ۳۰۰۰ تومانی و ارز و افزایش مالیات، جبران کند، راهکارهایی اثربخش برای آگاهی مشمولان مالیات  برای پرداخت کم تر عوارض و جرایم باشد. به هر حال مودیان مالیاتی باید سایت اطلاع رسانی سازمان دارایی را برای اطلاع از جدید ترین معافیت ها و بخشنامه ها، رصد کنند.

ویراست سوم لایحه قانون اصلاح تجارت که بیش از ۳۰۰ ماده از یک هزار و اندی ماده آن در پاییز ۹۸ در مجلس تصویب شده و منتقدان بی رحم فراوانی در بین اصناف و تاجران و حقوقدانان دارد، می‌تواند در کنار قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان، تحرکی در نظام مالیاتی ایجاد کند که همه، نشان از الزام مودیان به آشنایی با قوانین و آگاهی از روش های خلاقانه و قانونی برای پرداخت کم تر مالیات است.

معافیت های مالیاتی مربوط به رمز ارزها در ایران

بخشنامه: ۲۳۰/۹۸/۵۱ در ۶ شهریور سال ۹۸

مراکز استخراج رمزارزها ، به عنوان واحد تولید صنعتی شناخته شده و مشمول مقررات مالیاتی خواهند بود. واحدهای یاد شده در صورتی که محصول خود را صادر و ارز حاصل از آن را بر اساس ضوابط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به چرخه اقتصادی کشور بازگردانند،مشمول مالیات با نرخ صفر خواهند بود.  منبع

معافیت مالیاتی و کتمان درآمد

پرداخت کم تر مالیات، با کتمان درآمد که از نظر قانون، تخلف محسوب می شود، تفاوت دارد. پرداخت کم تر مالیات و تلاش برای مدیریت صورت های مالی و حسابداری که اثربخشی آن به گونه ای باشد که طبق استانداردهای حسابداری و قوانین مالیاتی کشور، بنگاه را به سمت پرداخت کم تر مالیات و ارائه درست دخل و خرج سوق می دهد، نشان از مدیریت مالی  هوشمندانه و خلاقانه یک بنگاه اقتصادی دارد که نه تخلفی مرتکب شده و نه دفاتر پلمپ شده اش رد شده و نه ملزم به پرداخت جرایم سنگین است.

برای رسیدن به این سطح، بایستی از مشاوران خبره نظیر کارشناسان خبره ما استفاده کرد که هم تجربه رسیدگی به صورت های مالی  متنوع بنگاه ها در صنوف گوناگون را دارند و هم با روش های نوآورانه و پیچیده نمایش هزینه ها و درآمد ها در گزارشات مالی به منظور کاهش درآمد مشمول مالیات، آگاه هستند.

مصادیق کتمان درآمد مودیان و مشکلات بعدی

اما کتمان درآمد که متاسفانه برخی  از مودیان آماتور و بی اطلاع از قوانین و روش های سیستمانیک و هوشمندانه شناسایی درآمد، در دستور کار قرار می دهند تا مالیات کم تری پرداخت کنند، به معنی پنهان کردن سود است.

یعنی شما برای کسب سود، هزینه کردید، اما انعکاسی در صورت های مالی شما نداشته تا مشمول مالیات نشود. کتمان درآمد به منظور پرداخت کم تر مالیات و استفاده از معافیت های مالیاتی، چند مصداق دارد که در ادامه به آن اشاره می شود تا مودیان محترم، از این روش ها که ترفند نیستند و مشکلات زیادی برای بنگاه ایجاد می کند، آگاه باشند:

مصادیق کتمان درآمد مودیان و مشکلات بعدی

 • ثبت نشدن هر گونه درآمد در دفاتر قانونی تولید کنندگان و مصرف کنندگان کالا و خدمات که مشمول قانون م.م هستند.
 • ایجاد خریدهای صوری و ساختگی از فروشندگان کالا و خدمات که شناسه ملی و شناسه مالیاتی ندارند و کد اقتصادی جعلی ارائه می‌کنند.
 • حساب سازی، مصداق کتمان درآمد است و هیچ کمکی به کاهش سود و پرداخت کمتر مالیات در اکوسیستم نظام مالیاتی ایران که روز به روز هوشمندانه و فناورانه می شود، ندارد.
 • حساب به حساب کردن و ثبت فروش و یا درآمد در حساب های بستانکاری و جاری و شرکا، ترفند قدیمی مودیان برای کاهش پرداخت مالیات بود که این روزها، به راحتی توسط ممیزان، رصد می شود.
 • اگر یک بنگاه، کالایی خریداری کنید یا دارایی داشته باشید که در حساب هزینه ها منظور شود، مصداق کتمان درامد است. در این جا، بحث استهلاک دارایی است که در این گزارش به آن اشاره شده است.
 • اگر سود عملیاتی را یک بنگاه، نشان ندهد و تناسبی بین درآمد اعلامی در گزارش ماهانه و صورت های مالی نداشته باشد، باز مصداق کتمان درامد و تخلف است و بنگاه، مشمول جرایم مالیاتی می شود.

هزینه های غیر واقعی برای پرداخت مالیات کمتر

هزینه های غیر واقعی، ریسک بالایی در دفاتر داشته و تهدید سازمان است. منظور از هزینه های غیر واقعی که بعضی از مودیان به منظور استفاده از معافیت های مالیاتی یا پرداخت کم تر مالیات در دستور کار خود قرار می دهند، بر اساس بخشنامه سال ۱۳۸۴ سازمان، هزینه ای است که در دفاتر ثبت شده اما به اطلاع ممیزان نرسیده است.

اگر ممیز در بررسی مدارک و مستندات، به این نتیجه برسد که مدارک جعلی در اختیار او قرار گرفته و غیر واقعی نیست، مصداق هزینه های غیر واقعی شده و هیچ تاثیری در افزایش یا کاهش سود مشمول مالیات ندارد. هزینه های غیر واقعی، مشمول ماده ۱۴۷ و ۱۴۸ قانون م.م نمی شود و مشمول جریمه است.

بخشودگی های مالیاتی به روایت ماده ۱۹۰

بخشی  از معافیت های مالیاتی در ماده یک صد و نود قانون، بیان شده است که به مرور تیتر وار آن می پردازیم:

 • اگر مودی، مالیات عملکرد هر سال مالی را پیش از سر رسید مقرر در قانون م.م پرداخت کند، علی  الحساب پرداختی موجب تعلق جایزه ای معادل ۱ درصد مبلغ پرداختی به ازای هر ماه تا سر رسید مقرر می شود که در این حالت، از مالیات متعلق همان عملکرد، کسر خواهد شد. این مورد را در نظر داشته باشید.
 • اگر مالیاتی پس از سر رسید پرداخت شود، جریمه ای معادل ۲.۵ درصد مالیات به ازای هر ماه، به آن تعلق می گیرد. مثل بهره ای که به پول دهنده به ازای هر ماه پرداخت می کنید. از تاریخ انقضاء معلت تسلیم  اظهارنامه مالیاتی، محاسبه  می شود و معافیت و بخشودگی ندارد.
 • در تبصره مهم ماده ۱۹۰، به یکی از معافیت ها و بخشودگی های مالیاتی برخورد می کنیم. طبق این تبصره، اگر شما به تکالیف قانونی خود درباره تسلیم اظهارنامه مالیاتی و ارائه درست ترازنامه و حساب سود و زیان و ترتتیب پرداخت عوارض متعلقه، عمل کنید و مدارک مثبته و دفاتر را به موقع تسلیم کنید و برگه تشخیص مالیاتی را قبول کنید، از ۸۰ درصد جرایم ، معاف هستید. اگر ظرف ۳۰ روز از  تاریخ ابلاغ برگ قطعی مالیاتی، نسبت به پرداخت یا ترتیب پرداخت (تقسیط پرداخت بدهی)، اقدام کنید، از ۴۰ درصد جرایم متعلقه در قانون م.م، معاف می شوید.
 • طبق تبصره ۲ ماده ۱۹۰ قانون م.م،  اگر فاصله تاریخ وصول اعتراض مودیان نسبت به برگه تشخیص مالیات تازمان نهایی شدن عوارض تخصیصی، از ۱۲ ماه تجاوز کند، جریمه ۲.۵ درصدی که در بالا به آن اشاره شد، نسبت به مدت زمان بیش از یک سال تا تاریخ  ابلاغ قطعی مالیات، قابل مطالبه نیست و مودی معافیت جریمه مالیاتی دارد.

با روش های قانونی کاهش مالیات

با مقدمه ای که در این گفتار اشاره شد، اکنون می‌توان وارد بحث جذاب روش های قانونی و خلاقانه کاهش پرداخت مالیات بنگاه ها در روزگاری شد که همه تلاش دولت برای اخذ مالیات حداکثری از مشمولان است.

همان طور که در بالا اشاره کردیم، برای  پرداخت مالیات کم تر، شما بایستی حتما اظهارنامه مالیاتی و گزارش  عملکرد فصلی و گزارشاتی که باید از طریق  سامانه ها، در اختیار سازمان دارایی قرار دهید را تهیه و تنظیم کنید و مودی منظم و باهوشی  باشید. برای پرداخت کم تر مالیات، باید هم منظم باشید و هم مشاور حرفه ای داشته باشید، که کارشناسان ما میتوانند یک مشاور امین و معتمد بلند مدت برای  شما باشند.

برای این که مالیات کم تری پرداخت کنیم، باید دفاتر قانونی پلمپ شده را بر اساس آیین نامه تنظیم و تحریر دفاتر، آماده کرد تا مشمول مصداق های رد دفاتر نشود. خیلی از مودیان، به مقوله استهلاک توجه ندارند که خود عاملی برای کاهش میزان پرداخت مالیات است. جوایز خوش حسابی هم که در بالا به موردی اشاره کردیم، از دیگر مصداق های پرداخت مالیات کم تر است.

یکی از روش هایی که می توان از بخشودگی های مالیاتی استفاده کرد، تسلیم اظهارنامه مالیاتی مشاغل حقیقی و حقوقی در زمان مقرر است. پرهیز از پرداخت مالیات مضاعف، راهکاری برای پرداخت مالیات کمتر و جلوگیری از خروج نقدینگی از بنگاه است.استفادهاز مشوق های قانونی نرخ  صفر مالیاتی و هر تسهیلاتی، متکی به تسلیم به موقع اظهارنامه درست در زمان درست است.

 

به  موارد زیر برای بهره مندی از معافیت ها و بخشودگی ها و پرداخت کمر تر مالیات، توجه کنید:

 • اگر به دنبال معافیت مالیاتی و پرداخت کم تر عوارض هستید، اظهارنامه های الکترونیکی گزارش فصلی و VAT را در زمان مقرر تکمیل کنید و اطلاعات درست متکی به مدارک مثبته ارائه کنید تا از معافیت ها، محروم نشوید.
 • اگر می خواهید مالیات کم تری پرداخت کنید و از معافیت ها بهره مند شوید، اموال خود را به عنوان شخص حقیقی مشمول قانون م.م بین اعضاء خانواده تقسیم کنید. هر چه مستمری  بگیر بیش‌تری داشته باشید، سود شما به صورت قانونی کاهش یافته و همین امر،‌تاثیر زیادی در پرداخت کم تر مالیات و سود مشمول مالیات خواهد داشت.
 • یکی از روش های کاهش میزان مالیات متعلقه، استفاده از رقم مالیات قطعی سال مالی قبل در اظهارنامه الکترونیکی است. اگر  میزان اعلامی سال مالی جاری در اظهارنامه به نسبت به سال قبل کم تر باشد، ممیزان دارایی حساس شده و اگر با کتمان درآمد که مصادیق آن را در بالا گفتیم،‌ مواجه شوند، نقطه منفی در بررسی مدارک شما بوده و از معافیت ها، محروم می شوید.
 • اگر دوست دارید ۵ درصد اصل مالیات را معافیت بگیرید و مشمول جایزه خوش حسابی شوید، بایستی ۲ کار انجام دهید: در ۳۶ ماه متوالی، ترازنامه و حساب سود و زیان و دفاتر و مدارک شما مورد پذیرش اداره دارایی قرار گرفته و مبلغ اعلامی در برگه تشخیص قطعی را بدون اعتراض، پرداخت کنید و به مراجع حل اختلاف، مراجعه کنید. از مزایای مقرر در قانون استفاده کرد و مبلغ این جایزه خوش حسابی به سنوات مالی شما منتقل شده و از مالیات تکلیفی، کسر خواهد کرد خود نوعی معافیت از پرداخت مالیات محسوب می شود و باید به آن توجه داشت.
 • همان طور که در این گفتار مرور شد، در صورتی که مالیات تکلیفی را قبل از سر رسید پرداخت کنید، جایزه خوش حسابی ۱ درصد به شما تعلق می گیرد که از مالیات تکلیفی کسر می‌کند. مثلا اگر ۲ ماه زود تر پرداخت کنید، ۲ درصد جایزه تعلق گرفته و از بدهی به میزان ۲ درصد می کاهد. البته سقف ۴ درصد دارد.
 • هزینه های قابل قبول یک مودی که دوست دارد از معافت های مالیاتی بهره مند شود و مالیات کم تر پرداخت کند، بایستی حداکثر باشد. حداکثر سازی هزینه های قابل قبول مالیاتی، یک هنر است که مهارت مشاوران مالیاتی نخبه مثل کارشناسان  خبره ما بوده که باید از آن ها برای بهینه سازی امور مالی استفاده کرد.
 • اگر هزینه کردی در قانون م .م پیش بینی نشده باشد و پرداخت آن بر اساس مصوبات دولت باشد، هزینه قابل قبول محسوب شده و از مبلغ مالیات تکلیفی شما می کاهد.
 • مالیات، بر مبنای درآمد و میزان سود محاسبه می شود و به همین خاطر،‌ اسناد و مدارک مثبته، بایستی مستند و مستدل بوده و تقدم و تاخر آن در دفاتر قانونی، رعایت شود. هر چقدر مدارک قابل قبول شما بیش  تر باشد، شانس دریافت معافیت ها و بخشودگی ها را خواهید داشت.
 • نمایش درست دارایی های متسهلک، موضوعی است که تاثیر زیادی در کاهش مالیات تکلیفی خواهد داشت. مدارکی که ارائه می کنید و ادله شما، بایستی محکم و محکمه پسند باشد. مبتنی بر قراین و واقعیت هایی باشد که برای ممیزان و کارشناسان و هیات های حل اختلاف، قابل شناسایی و باور پذیر باشد. در بعضی از مشاغل و صنوف، مثل تجهیزات پیمانکاران، استهلاک را شاهد هستیم که از ارزش آن می کاهد و می‌توان از بخشودگی ها و پرداخت کم  تر مالیات استفاده کرد.
 • اگر به دنبال استفاده از بخشنامه هایی هستید که به هر دلیلی در یک سال مالی، حقوق و عوارض را به نرخ  صفر مالیاتی محاسبه می‌کنند،‌ همواره gov.ir را مرور کنید که مثل سایت محبوب بورس باز ها (codal.ir)، مرجع مهمی  برای مشمولان tax در ایران است.
 • یکی از مواردی که بستر استفاده از معافیت ها و بخشودگی ها می شود، تسلیم مدارک مثبته و فاکتور هایی است که طبق قانون، بر اساس فرمت استاندارد اعلامی، تنظیم شده و به عنوان مدارک قابل قبول، مورد پذیرش ممیزان اداره دارایی است. نگهداری درست اسناد به مدت چند سال، قابلیت استناد دهی شما را افزایش داده و تاثیر ژرفی در کاهش tax تکلیفی دارد. توجه کنید که اگر عوارض یک سال مالی را کامل پرداخت کرده باشید، این مثل مفاصا حساب بیمه، قطعی نیست و موظفید تا ۱۰ سال نگهداری کنید. همه چیز را نگهداری کنید. از پول صبحانه کارگران در کارگاه و یا خرید اشتراک اینترنت ۶ ماهه دفتر مرکزی. وقتی این ها را به همراه هزاران هزینه ریز و درشت سالانه کنید، مبلغ قابل توجهی خواهد شد که tax متعلقه را کم می کند. فاکتور هزینه قابل قبول، اهمیت زیادی داشته و آن را جدی بگیرید.
 • شرکت های بورسی و سهامی خاص و مسئولیت محدود، در قالب مسئولیت اجتماعی (CSR)، کمک هایی به مراکز درمانی و ورزشی و خیریه و نیکوکاری می کنند که این هزینه ها، منجر به استفاده از معافیت ها و بخشودگی ها و تخفیف هایی می شود که در عوارض پرداختی، نقش کاهنده و موثر دارد.
 • توجه داشته باشید که بخشودگی جرایم با بخشودگی اصل بدهی متکی بر برگه تشخیص قطعی، فرق می کند. بخشودگی جرایم، بخشی یا همه جرایمی است که در قانون م . م، به درخواست مودیان و به تشخیص وزارت اقتصاد و سازمان دارایی بر اساس دلایل ابراز شده و مستند بر سوابق و خوش حسابی مودی ، صورت می پذیرد. بخشودگی اصل مالیات، به مبلغ آن که پس از اعمال نرخ،‌ موضوعیت پیدا می کند، مرتبط می شود و مشمول تخفیفات قانونی خواهد بود. مانند معافیت پنجاه درصدی که به حقوق افرادی که در مناطق کم تر توسعه یافته و محروم کار می کنند، اطلاق می شود.
 • خوش حساب ها، عوارض کم تری پرداخت می کنند. چه در شهرداری و چه سازمان دارایی و سازمان تامین اجتماعی. مطالعه فصل هفتم قانون م . م را توصیه می کنیم.
 • برای پرداخت کم تر TAX سالانه، به یک درصد تا چند درصد عوارض و بخشودگی ها توجه کنید. هیچ چیز برای  شما کوچک تصور نشود.
 • اشخاصی که در فعالیت های کشاورزی و دامپروری فعالیت دارند، بر اساس ماده ۸۱ قانون م.م، معافیت دارند. به نظر می رسد که اختصاص بخشی از درآمد و سرمایه ها به این امور، نقش خوبی در بهره مندی از معافیت ها خواهد داشت و سودآوری  خوبی را هم با توجه به افزایش قیمت محصولات کشاورزی در ایران عصر ۱۴۰۰، برای شما به ارمغان خواهد آورد. تعاونی های روستایی و عشایری، مصداق معافیت است و آن را جدی بگیرید.
 • هزینه آب و برق و گاز و تلفن و اینترنت و بیمه محل کار شما اگر محل زندگی شما، محل کار باشد، ادغام می شود و به کسب و کارهای خانگی نیز، تخفیف ها وتسهیلاتی در محاسبه عوارض سالانه، اعطا می شود.
 • اقتصاد مشارکتی (sharing economy) که سبب انقلابی در استارت آپ ها شده است، هزینه تمام شده فعالیت بنگاه ها را کاهش می دهد و می  تواند درآمد حداکثری با هزینه کرد کم و ارائه هزینه های قابل قبول داشت که همه عاملی  در پرداخت کم تر مالیات  خواهد بود.

همراه گرامی:

اگر شما هم یکی از ده ها میلیون هموطنی هستید که دستگاه کارت خوان دارید و بایستی نسبت به خوداظهاری و پرداخت مالیات اقدام کنید ، می توانید از مشاوران مجرب ما استفاده کنید و فعالیت های مالیاتی و حسابداری خود را برون سپاری کنید.

 

بیشتر بخوانید:

_ ثبت سفته در دفتر حسابداری
_ حسابداری مدیریت و هرآنچه که باید از آن بدانید
_ تفاوت چک بین بانکی و چک بانکی
_ صورت مغایرت بانکی چیست؟
_ تراز آزمایشی چیست و چه تفاوتی با ترازنامه دارد؟
_ ‌تسهیم سربار چیست و انواع آن کدامند؟
_ حساب ‌های انتظامی در حسابداری چیست؟
_ علت قطع شدن یارانه + دلایل مسدود شدن حساب متصل یارانه
_ فسخ قرارداد چیست؟ همه چیز درباره فسخ قرارداد کاری
_ سامانه ساد ۲۴ چیست؟ + ویژگی ها و کارایی
_ بازار بورس چیست؟ + عملکرد های بازار سهام (بخش دوم)
_ حسابدار با یک دفتردار چه تفاوت هایی دارند؟
_ ممیز مالیاتی چه کسی است؟ + وظایف، ویژگی ها و اهمیت ممیز مالیاتی در حوزه حسابرسی
_ دفتر حساب کل چیست؟ + کارایی و چرایی استفاده از این دفاتر
_ حسابداری چیست؟ + انواع حسابداری و چرایی اهمیت آن برای یک تجارت
_ از محاسبان قسم خورده تا حسابداران رسمی
_ سوالات متداول درباره مالیات و (مالیات بر ارزش افزوده) در ایران
_ انواع مالیات ها + قوانین مالیاتی ایرانی آمریکایی های مقیم در ایران
_ سازمان بیمه تامین اجتماعی + انواع بیمه ها و قوانین بیمه ای حاکم بر جامعه
_ حسابرسی مالی چیست؟ + هدف اصلی حسابرسی مالی
_ قوانین و مقررات بیمه ایران (سرمایه گذاران خارجی) + تبصره ها
_ حسابداری برای شرکت های نوپا و کوچک (بخش اول)
_ حسابداری برای شرکت های نوپا و کوچک (بخش دوم)
_ حسابرسی داخلی چیست؟ + کاربردها و ویژگی ها برای یک کسب و کار
_ سفته چیست؟ قوانین سفته و نحوه صدور آن

اگر این مقاله برای شما مفید و کارآمد بود، خوشحال میشویم برای افراد دیگری که به دنبال جواب سوالات خود در این مطلب میگردند، با به اشتراک گذاری این مقاله به آنها کمک کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.