دستورالعمل تنخواه گردان

معرفی تکالیف مالیاتی اشخاص حقیقی

 

زمان مورد نیاز برای خواندن این مقاله: 7 دقیقه

ما در این مقاله سعی بر این داشتیم تا برای سهولت در اطلاع از (چیستی و چرایی معرفی تکالیف مالیاتی اشخاص حقیقی) برای افراد داخل یا خارج از ایران، پرسش و پاسخ هایی که از مجموعه مالی و مالیاتی متین شده است را برایتان دسته بندی و یکجا در اختیار شما مطالعه کننده گرامی قرار بدهیم.

 

امروزه با گسترش و شکل گیری شرکت ها و موسسات،و همچنین چند برابر شدن فعالیت های ریز و درشت آن ها،میزان هزینه های آن ها نیز چندیدن برابر شده است.در چنین شرایطی یکی از دغدغه های مهم برای هر شرکت یا سازمان،مدیریت هزینه ها می باشد.به علاوه برای پرداخت هزینه ها می بایست برخی از فرایند های اداری را طی نمود.این موضوع نیز موجب اتلاف وقت یک شرکت یا مجموعه می شود.تنخواه گردان فرایندی است که کمک بسیاری به موسسات و شرکت ها برای حل این مشکلات کرده است.در این مقاله به معرفی تنخواه گردان و فواید آن می پردازیم.با ما همراه باشید.

 

تنخواه چیست؟

تنخواه،مبلغی است ثابت و از پیش مشخص شده که به صورت نقدی یا واریز به حساب،به فرد متصدی توزیع این مبالغ،اختصاص داده می شود.سپس فرد متصدی متناسب با میزان پرداخت های نقدی شرکت یا موسسه،این مبلغ را صرف خرید یا هزینه هایمشخص می کند.نکته مهم این است که این مبلغ در یک بازه زمانی، باید تسویه شود.

در اکثر شرکت ها،سازمان ها و موسسات دولتی یا خصوصی،برای پرداخت های جزیی که مقدار آن توسط واحد حسابداری و مدیریت آن مجموعه تعیین می شود،مقدار مشخصی وجه مورد نیاز است.البته در رابطه با این وجه نباید برای دریافت مستمر آن روال ثبت سند،اخذ تاییدیه،صدور چک و غیره را به دلیل صرف هزینه و زمان،توسط اشخاص حقیقی یا حقوقی انجام داد.

 

تنخواه گردان کیست ؟

تنخواه گردان فردی است که تنخواه به او داده شده و نسبت به تسویه آن مسئول است.این افرد،پس از دریافت وجه از یک مجموعه،دیگر مجاز به دریافت وجه از دیگران نیستند.تمام عملیات مالی این فرد به هنگام واریز هزینه های انجام شده،در حساب ثبت می شود.به عبارت دیگر،این فرد مسئول و پاسخ گوی نهایی تمام وجوه دریافتی می باشد.

انواع تنخواه گردان را بشناسید!

وظایف تنخواه گردان در شرکت های مختلف معمولا بر اساس سیاست های داخلی شرکت به چند دسته تقسیم می شود.تنخواه گردان متغیر و  ثابت از مهم ترین انواع آن می باشند.در ادامه به معرفی این دو می پردازیم.

 

 

تنخواه گردان ثابت

در این فرایند،هر ماه با توجه به نیاز مجموعه،و با تایید مدیر امور مالی،مبلغی مشخص به حساب فرد متصدی توزیع این مبلغ واریز می شود.سپس این فرد می بایست در زمان مشخص شده خرید های مرتبط با نیاز شرکت را به بخش حسابداری تحویل دهد.

نکته مهم در این رابطه این است که این فرد می بایست به صورت ماهانه و یا در زمان پایان دوره مالی،خلاصه پرداخت های ماهانه را به حسابداری ارائه دهد.ضمنا تنخواه گردان ثابت نباید از مبلغ تنخواه هیچ هزینه ای جز هزینه های مشخص شده از سوی شرکت انجام دهد.

 

تنخواه گردان متغیر

در این فرایند،سقف مبلغی برای هزینه ها و خرید های شرکت،توسط مدیران آن شرکت مشخص می شود.سپس این مبلغ به حساب فرد متصدی واریز می شود.در آخر این فرد می بایست در زمان پایان دوره مالی،تمامی رسید های پرداخت و اسناد رسمی هزینه ها به همراه مبلغ باقی مانده به حسابداری تحویل دهد.به طور که جمع میزان مبلغ بافی مانده و رسید ها و اسناد رسمی هزینه ها،با مبلغ اولیه تنخواه برابر باشد.

 

تنخواه گردان نقدی، تعهدی،اصلی و فرعی نیز برخی دیگر از  انواع آن می باشند.

 

مزایای تنخواه گردانی

  1. تسهیل و تسریع پرداخت وجوه ریز به طلبکاران حقیقی یا حقوقی شرکت در سراسر کشور
  2. فوریت در پرداخت ها و حذف تشریفات
  3. تلاش برای کاهش عملیات واحد حسابداری
  4. افزایش کنترل متمرکز وجوه نقد و نظارت بر چگونگی استفاده از آن
  5. کم کردن حجم عملیات پرداخت نقدی و بانکی موسسه یا شرکت

مهمترین اهداف تنخواه گردان حسابداری چیست؟

به طور کلی اهداف اصلی این فرایند شامل موارد زیر می باشد:

 

1.پرداخت آسان و سریع هزینه ها

با استفاده از این فرایند،هزینه های جزئی و جاری  شرکت یا موسسه با دقت و سرع بیشتری انجام می شود.همچنین در شرایطی که امکان دسترسی به بانک و امکانات بانکی وجود ندارد،می توان از تنخواه برای پرداخت هزینه های مهم و ضروری استفاده کرد.

 

2.کاهش حجم عملیات های حسابداری

این فرایند باعث کاهش حجم عملیات های پرداخت می شود.در اثر کاهش حجم این عملیات،حجم عملیات حسابداری در یک مجموعه نیز کاهش می یابد.

 

3.کنترل وجوه نقد مجموعه

یکی دیگر از اهداف و مزیت های این فرایند کنترل وجوه نقد مجموعه می باشد.کنترل این وجوه برای هزینه های جزئی و نقدی شرکت، امری مهم است.

 

جمع بندی

تنخواه گردانی فرایندی است که کمک بسیاری به شرکت ها و موسسات مختلف در کنترل هزینه هایشان می کند.تنخواه مبلغ مشخص و از قبل تعیین شده ای است که برای هزینه ها و خرید های شرکت در اختیار تنخواه گردان قرار داده می شود.در این مقاله به معرفی تنخواه و تنخواه گردانی،و همچنین انواع آن پرداختیم.در انتها امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

 

بیشتر بخوانید:

_ درمانگاه یا کلینیک چیست؟
_ مفاصا حساب بیمه چیست؟
_ راس گیری چک چیست؟

_ ثبت سفته در دفتر حسابداری
_ حسابداری مدیریت و هرآنچه که باید از آن بدانید
_ تفاوت چک بین بانکی و چک بانکی
_ صورت مغایرت بانکی چیست؟
_ تراز آزمایشی چیست و چه تفاوتی با ترازنامه دارد؟
_ ‌تسهیم سربار چیست و انواع آن کدامند؟
_ حساب ‌های انتظامی در حسابداری چیست؟
_ علت قطع شدن یارانه + دلایل مسدود شدن حساب متصل یارانه
_ فسخ قرارداد چیست؟ همه چیز درباره فسخ قرارداد کاری
_ سامانه ساد ۲۴ چیست؟ + ویژگی ها و کارایی
_ بازار بورس چیست؟ + عملکرد های بازار سهام (بخش دوم)
_ حسابدار با یک دفتردار چه تفاوت هایی دارند؟
_ ممیز مالیاتی چه کسی است؟ + وظایف، ویژگی ها و اهمیت ممیز مالیاتی در حوزه حسابرسی
_ دفتر حساب کل چیست؟ + کارایی و چرایی استفاده از این دفاتر
_ حسابداری چیست؟ + انواع حسابداری و چرایی اهمیت آن برای یک تجارت
_ از محاسبان قسم خورده تا حسابداران رسمی
_ سوالات متداول درباره مالیات و (مالیات بر ارزش افزوده) در ایران
_ انواع مالیات ها + قوانین مالیاتی ایرانی آمریکایی های مقیم در ایران
_ سازمان بیمه تامین اجتماعی + انواع بیمه ها و قوانین بیمه ای حاکم بر جامعه
_ حسابرسی مالی چیست؟ + هدف اصلی حسابرسی مالی
_ قوانین و مقررات بیمه ایران (سرمایه گذاران خارجی) + تبصره ها
_ حسابداری برای شرکت های نوپا و کوچک (بخش اول)
_ حسابداری برای شرکت های نوپا و کوچک (بخش دوم)
_ حسابرسی داخلی چیست؟ + کاربردها و ویژگی ها برای یک کسب و کار

اگر این مقاله برای شما مفید و کارآمد بود، خوشحال میشویم برای افراد دیگری که به دنبال جواب سوالات خود در این مطلب میگردند، با به اشتراک گذاری این مقاله به آنها کمک کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

واتساپ
تماس صوتی
ارتباط گروه مشاورین مالی و مالیاتی متین